با این کار جزو نفرات اول دوره GA4 منتوریکس هستید. با شما در ارتباط هستیم :)
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب الکترونیکی رایگان

برو مرحله بعدی
 • 1
 • 2
 • 3
دوست عزیز
برای ارسال کتاب به ایمیل و شماره موبایل شما نیاز داریم.
برو مرحله آخر
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب شما آماده است، دکمه دریافت لینک دانلود را بزنید.

لینک دانلود به شما ایمیل و پیامک شد.

ابزارهای اندازه گیری WEB VITALS کدامند؟

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس
09:14، 1400/01/25
ابزارهای اندازه گیری WEB VITALS کدامند؟
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

ابزارهای اندازه گیری WEB VITALS کدامند؟


Web Vitals شاخص‌هایی بسیار ارزشمند برای بهبود عملکرد وبسایت شما محسوب می‌شوند. Web Vitalها به شما کمک می‌کنند احساس کاربر را هنگام استفاده از وبسایت‌تان اندازه‌گیری کنید. معیاری که به‌تازگی برای سئو سایت بسیار مهم و ضروری است. خوشبختانه تمام ابزارهای معروف گوگل که مخصوص توسعه‌دهنده‌ها بودند، از اندازه‌گیری Web Vitals نیز پشتیبانی می‌کند. با این کار می‌توانید مشکلات تجربه کاربر را به‌خوبی درک کرده و حل کنید. Lighthouse، PageSpeed Insight، Chrome DevTools، Search Console، Web Dev`s measure tool، Web Vitals Chrome extension و ابزار جدید Chrome UX Report جزء این ابزارها هستند.

ابزارهای اندازه گیری WEB VITALS

بیشتر بخوانید: core web vitals چیست؟

در حال حاضر ابزارهای گوگل با کمک ارزیابی صفحه محور، اندازه‌گیری Core Web Vitals را انجام می‌دهند. پس حتماً این شاخص‌ها باید برای اندازه‌گیری در دسترس و قابل اندازه‌گیری باشند.
پیش از شروع، برای آنکه بتوانید تجربه کاربر از وبسایت خود را با Core Web Vitals اندازه‌گیری کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

 • از سرچ کنسول جدید، گزارش Core Web Vitals را دریافت کنید تا مجموعه صفحه‌هایی که نیاز به توجه بیشتری دارند را پیدا کنید.
 • زمانی که صفحات مدنظر خود را پیدا کردید، باید از PageSpeed Insight (که توسط lighthouse و Chrome UX Report تهیه شده است) استفاده نمایید تا مشکل صفحه را بیابید. PageSpeed Insight یا همان PSI را می‌توانید در سرچ کنسول خود بیابید یا در PSI به‌صورت مستقیم آدرس URL خود را وارد نمایید.
 • آیا برای بهینه‌سازی وبسایت خود به‌صورت محلی به کمک این ابزار آمادگی دارید؟ از Lighthouse و Chrome DevTools برای اندازه‌گیری Core Web Vitals استفاده کنید. در همین بخش، ابزارها شما را راهنمایی می‌کنند تا چطور مشکل را برطرف نمایید. با استفاده از افزونه Web Vitals کروم می‌توانید در لحظه شاهد استانداردها و شاخص‌های مدنظر خود باشید.
 • آیا به داشبورد شخصی‌سازی‌شده برای Core Web Vitals نیاز دارید؟ از داشبورد آپدیت CrUx یا  Chrome Ux Report API جدید برای داده‌های میدانی یا PageSpeed Insight API برای داده‌های آزمایشگاهی استفاده کنید.

بررسی ابزار Lighthouse

Lighthouse یک وبسایت خودکار است که می‌تواند به توسعه‌دهنده در زمینه تشخیص مشکلات مختلف کمک کند. به این ترتیب توسعه‌دهنده با کمک Lighthouse می‌تواند تجربه کاربر وبسایت خود را بهبود دهد.

این ابزار می‌تواند چند بُعد مختلف از تجربه واقعی کاربر را در محیط آزمایشگاهی اندازه‌گیری نماید. این ابعاد شامل عملکرد و دسترسی یا همان دستیابی‌پذیری کاربر می‌شوند. در آخرین نسخه از Lighthouse، استانداردها و ممیزی‌های جدید به آن اضافه شده است. در این نسخه می‌توانید امتیاز عملکرد وبسایت خود را نیز از 1 تا 100 مشاهده کنید.

در آخرین نسخه Lighthouse 6.0، سه استاندارد جدید به گزارش اضافه شده است. دو شاخص جدید، Largest Contentful Paint (LCP) و Cumulative Layout Shift (CLS) هستند. این دو شاخص می‌توانند با کمک Core Web Vitals به بهبود تجربه کاربر، کمک شایان توجهی کنند. این شاخص‌ها نه فقط به‌عنوان یک شاخص اندازه‌گیری در گزارش نهایی، بلکه به‌عنوان یک عامل در امتیاز نهایی عملکرد وبسایت نیز در نظر گرفته خواهند شد.

Total Blocking Time یا همان TBT، سومین استاندارد جدیدی است که آن را به Lighthouse اضافه کرده‌اند. این شاخص جدید در ارتباط مستقیم با FID یا همان تأخیر اولین ورودی است. از ترکیب این شاخص‌ها، Lighthouse به شما بهترین شرایط را برای تجربه مطلوب کاربر ارائه می‌دهد. تمام محصولات مرتبط با Lighthouse، از جمله Lighthouse CI، از آخرین نسخه Lighthouse استفاده می‌کنند. Lighthouse CI به شما کمک می‌کنند تا به‌راحتی پول ریکوئست‌های (Pull Request) خود را قبل از ادغام و اجرا‌شدن، اندازه‌گیری نمایید.

بررسی ابزار PageSpeed Insight

بررسی ابزار PageSpeed Insight

ابزار PageSpeed Insight یا همان PSI عملکرد میدانی و آزمایشگاهی یک صفحه را هم در زمینه کاربران موبایل و هم کاربران دسکتاپ ارائه می‌دهد. این ابزار به‌صورت کلی به شما نشان می‌دهد که تجربه واقعی کاربر از صفحه شما چیست؟

PSI این کار را با کمک گزارش Chrome UX انجام می‌دهد. در نهایت PSI چند راهکار برای حل مشکلات و بهبود عملکرد وبسایت در اختیار توسعه‌دهنده قرار خواهد داد.

ابزار PSI و همچنین PSI API برای اینکه بتوانند از Lighthouse نسخه 6 استفاده کنند، ارتقاء یافته‌اند. در حال حاضر این ابزارها قادر به اندازه گیری Core Web Vitals هم در شرایط میدانی و هم در شرایط آزمایشگاهی هستند.

با وجود آنکه سرچ کنسول، دامنه وسیعی از صفحاتی که به توجه و ارتقاء بیشتری نیاز دارند را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد، PSI به توسعه‌دهنده کمک می‌کند تا تجربه کاربر در هر صفحه را بهبود دهد. در PSI شما می‌توانید به وضوح بررسی کنید که آستانه هر یک از شاخص‌های Core Web Vitals صفحه شما در چه وضعیتی قرار دارند. شما می‌توانید تمامی این موارد را در گزارش کامل PSI به دست بیاورید.

بررسی ابزار Chrome UX Report

Chrome UX Report یا همان CrUX یک سری مجموعه داده عمومی از تجربه کاربران واقعی در میلیون‌ها وبسایت مختلف است. این ابزار می‌تواند تمام نسخه‌های Core Web Vitals را اندازه‌گیری کند. برخلاف داده‌های آزمایشگاهی، داده‌های CrUX از کاربران واقعی در این زمینه تهیه شده است. با استفاده از این داده‌ها، توسعه‌دهنده می‌تواند درک کاملی از توزیع تجربه واقعی کاربران جهانی در وبسایت خود یا حتی وبسایت رقبا داشته باشد. حتی اگر وبسایت شما فاقد RUM باشد، CrUX یک راه سریع برای اندازه‌گیری و ارزیابی Core Web Vitals وبسایت شما خواهد بود. مجموعه داده CrUX، داده‌هایی در خصوص عملکرد مطلوب تمام شاخص‌های Core Web Vitals را شامل می‌شود. دسترسی به تمام این داده‌ها به‌صورت ماهانه امکان‌پذیر است.

معرفی CrUX API

تنها راه برای آنکه عملکرد حقیقی وبسایت خود را به دست بیاورید، اندازه‌گیری عملکرد کاربرانی است که در حال بارگذاری وبسایت شما و ارتباط برقرار کردن با آن هستند. این نوع ارزیابی معمولاً مربوط به RUM یا همان بررسی لحظه‌ای کاربر در بازه زمانی کوتاه‌مدت است. اگر وبسایت شما فاقد RUM باشد، CrUX یک راه سریع برای اندازه‌گیری و ارزیابی Core Web Vitals وبسایت شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چطور با CrUX معیارهای Core Web vitals را اندازه بگیریم؟ {آموزش ویدئویی}

معرفی CrUX API

امروز مفتخریم اعلام کنیم که CrUX API برای اندازه‌گیری استاندارد‌های مختلف به‌صورت رایگان قابل استفاده است. CrUX API یک روش رایگان و سریع برای ادغام روند بهبود وبسایت شما با اندازه‌گیری‌های مطلوب بر اساس URL و اوریجینز شماست. در این ابزار می‌توانید شاخص‌های زیر را اندازه‌گیری نمایید:

 • Largest Contentful Paint
 • Cumulative Layout Shift
 • First Input Delay
 • First Contentful Paint

توسعه‌دهندگان می‌توانند با اعمال فاکتورها و فیلترهای مختلف به‌دنبال یک URL، اوریجین یا بخشی از آن بگردند. API به‌صورت روزانه بروزرسانی می‌شود و گزارش 28 روز قبل را به‌صورت مختصر ارائه می‌دهد. این API دارای همان مقدار سهم از API عمومی است که در PageSpeed Insight API وجود دارد. این یعنی هر دو دارای 25،000 درخواست در روز هستند.

بررسی داشبورد Revamped CrUX

داشبورد جدید CrUX به شما اجازه می‌دهد تا در هر لحظه بتوانید عملکرد هر تک اوریجین یا URL را بررسی نمایید. این داشبورد به شما کمک می‌کند تا توزیع دقیق تمام استانداردهای Core Web Vitals را نیز در لحظه مشاهده کنید. این لندینگ پیج جدید فقط به منظور ساده‌سازی استفاده کاربر طراحی شده است. به این ترتیب می‌توانید به‌راحتی عملکرد کلی وبسایت خود را مشاهده کنید.

بررسی تغییرات غیرمنتظره پوسته در پنل جدید

این بخش به شما کمک می‌کند تا تغییرات غیرمنتظره چیدمان و پوسته را تشخیص دهید. این ابزار می‌تواند آشفتگی بصری وبسایت شما را تشخیص دهد تا آن را اصلاح کنید. به این ترتیب CLS صفحه شما کاهش پیدا می‌کند.

برای این کار باید Layout Shift را انتخاب کنید و بر روی گزینه Summary کلیک نمایید. برای آنکه به‌صورت بصری از محل وقوع CLS مطلع شوید، می‌توانید از بخش Moved From و Moved To استفاده نمایید.

شاخص کل زمان انسداد یا همان Total Blocking Time را می‌توان با ابزارهای آزمایشگاهی مختلف اندازه‌گیری کرد. این شاخص یک پراکسی عالی برای تأخیر اولین ورودی به حساب می‌آید. کل زمان انسداد فاصله زمانی بین First Contentful Pain و زمان پاسخدهی یا همان Time To Interactive است. در حقیقت زمان انسداد زمانی است که شاخصه اصلی به مدت کافی مسدود می‌شود تا از پاسخ‌دهی ورودی جلوگیری کند. برا بهبود کل زمان انسداد در شرایط آزمایشگاهی، باید شاخص FID در شرایط میدانی بهبود پیدا کند.

کل زمان انسداد وبسایت شما در بخش کناری پنل جدید تجربه کاربری Chrome DevTools به نمایش در می‌آید. برای دستیابی به این پارامتر باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. اول کلید ترکیبی Ctrl+shift+J یا Comand+Option+J را فشار دهید تا پنل DevTools بالا بیاید.
 2. سپس بر روی گزینه Performance کلیک کنید.
 3. در مرحله بعدی بر روی گزینه Record بزنید.
 4. سپس به‌صورت دستی صفحه را دوباره بارگذاری کنید.
 5. صبر کنید تا صفحه به‌صورت کامل بارگذاری شود.

بررسی سرچ کنسول

Core Web Vitals Report جدید در سرچ کنسول به شما کمک می‌کند تا صفحاتی که نیاز به بررسی بیشتر دارند را پیدا کنید. عملکرد سرچ کنسول بر اساس اطلاعات کاربران واقعی از CrUx است. در این ابزار عملکرد URL بر اساس وضعیت، نوع شاخص و گروه URLدسته‌بندی می‌شود.

گزارش نهایی بر اساس سه شاخص اصلی LCP,FID و CLS تهیه خواهد شد. اگر URL حداقل داده مورد نیاز برای ایجاد گزارش را نداشته باشد، از گزارش حذف می‌شود. از سیستم گزارش جدید استفاده کنید تا به دید جامع از عملکرد اوریجین خود دسترسی پیدا کنید.

بعد یافتن صفحه‌ای که دارای مشکلات Core Web Vitals است، می‌توانید از PageSpeed Insight برای یافتن راه‌حل مشکل استفاده نمایید.

بررسی web.dev

web.dev/measure به شما کمک می‌کند تا شاخص‌های صفحه خود را در بازه‌های مختلف زمانی اندازه‌گیری کنید. این ابزار در نهایت به شما یک لیست همراه با اولویت اهمیت ارائه می‌دهد. همچنین در لیست کد‌هایی را مشاهده خواهید کرد که هر کد نشانه یک راه‌کار برای بهبود و رفع آن مشکل است. این سیستم برای اندازه‌گیری شاخص‌ها و ارائه راهکار، از Page Speed Insights استفاده می‌کند. این ابزار قادر به اندازه‌گیری تمام شاخص‌های Core Web Vitals است.

بررسی web.dev

افزونه Web Vitals

افزونه Web Vitals قادر به اندازه‌گیری سه شاخص اصلی Web Vitals به‌صورت لحظه‌ای در نرم‌افزار گوگل کروم دسکتاپ است. این افزونه به شما کمک می‌کند تا پیش از آنکه یک شاخص دچار مشکل شود و نیاز به بهبود داشته باشد، آن را شناسایی کنید. این افزونه همینطور که در حال مرور صفحات وب هستید، عملکرد وبسایت شما را بررسی خواهد کرد. در حال حاضر می‌توانید این افزونه را از فروشگاه گوگل نصب کنید.

بیشتر بخوانید: هزینه و تعرفه خدمات سئو در منتوریکس 

جمع‌بندی نهایی

 • از LightHouse در DevTools برای بهبود تجربه کاربر استفاده کنید. با این ابزار می‌توانید متوجه شوید که شاخص‌های شما در آستانه مناسب قرار دارند.
 • از Page Speed Insight برای مقایسه عملکرد میدانی و آزمایشگاهی Web Vitals خود استفاده کنید.
 • از گزارش APT جدید تجربه کاربر گوگل می‌توانید برای مقایسه عملکرد URL و اورجین خود در لحظه و 28 روز گذشته استفاده نمایید.
 • از بخش تجربه کاربر و پاورقی پنل عملکرد DevTools برای درک عمیق شاخص‌های Web Vitals خود استفاده نمایید.
 • از سرچ کنسول Web Vitals Report برای تهیه گزارش خلاصه از عملکرد اوریجن خود در داده‌های میدانی استفاده نمایید.
 • از افزونه Web Vitals برای پیگیری عملکرد صفحه خود در مقابل شاخص‌های Core Web Vitals در لحظه استفاده نمایید.

برای آشنایی بیشتر با معیارهای CORE WEB VITALS توصیه می‌کنیم مجموعه مقالات Core Web Vitals را بخوانید. همچنین اگر برای کسب‌وکارتان به مشاوره دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید، همین حالا با منتوریکس تماس بگیرید.

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس

این مطلب توسط اعضای تیم منتوریکس تهیه و گردآوری شده است.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف