با این کار جزو نفرات اول دوره GA4 منتوریکس هستید. با شما در ارتباط هستیم :)
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب الکترونیکی رایگان

برو مرحله بعدی
 • 1
 • 2
 • 3
دوست عزیز
برای ارسال کتاب به ایمیل و شماره موبایل شما نیاز داریم.
برو مرحله آخر
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب شما آماده است، دکمه دریافت لینک دانلود را بزنید.

لینک دانلود به شما ایمیل و پیامک شد.

چگونه از CDN عکس برای بهبود آن استفاده کنم؟

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس
10:11، 1400/01/12
چگونه از CDN عکس برای بهبود آن استفاده کنم؟
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

چگونه از CDN عکس برای بهبود آن استفاده کنم؟


معیارهای کور وب وایتال به تازگی به فاکتورهای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها یا همان سئو سایت اضافه شده‌اند و همه‌ی سئوکارها باید حسابی حواسشان به این معیارها باشد. پیش از این در این مقاله از منتوریکس توضیح داده بودیم که این معیارها چه هستند. در این مطلب می‌خواهیم به سراغ یکی از مهم‌ترین بخش‌ها یعنی شبکه‌های توزیع محتوا عکس (CDNها) برویم. این شبکه‌ها در بهینه‌سازی عکس فوق‌العاده هستند. تغییر حالت به یک CDN عکس می‌تواند به 40-80% صرفه‌جویی در اندازه‌ی فایل عکس منجر شود. در تئوری، دستیابی به نتایج مشابه با استفاده از اسکریپت‌ها داخلی امکان‌پذیر است اما در عمل این چنین نیست. در ادامه همراه منتوریکس باشید.

یک CDN عکس چیست؟

CDN عکس در تبدیل، بهینه‌سازی و توزیع تصاویر و عکس‌ها تخصص دارند. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را به عنوان APIها برای دسترسی و دستکاری عکس‌های استفاده شده در سایت خود در نظر بگیرید. برای عکس‌های بارگذاری شده از یک CDN عکس، URL عکس نه تنها نشان دهنده‌ی این است که کدام تصویر باید بارگذاری شود بلکه همچنین پارامترهایی مانند اندازه، فرمت و کیفیت آن را نیز مشخص می‌کند. این امر موجب می‌شود تا ایجاد تغییرات در یک عکس برای کاربردهای مختلف به راحتی امکان‌پذیر باشد.

یک CDN عکس چیست؟

CDNهای عکس از اسکریپت‌های بهینه‌سازی تصاویر متفاوت هستند به گونه‌ای که در صورت نیاز آن‌ها نسخه‌های جدیدی از یک عکس را ایجاد می‌کنند. در نتیجه، به طور کلی CDNها برای ایجاد تصاویری که به شدت برای یک مشتری خاص سفارشی‌سازی شده‌اند بهتر از اسکریپت‌ها بهینه‌سازی عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: خدمات سئو و بهینه سازی وبسایت + هزینه و تعرفه خدمات در منتوریکس 

چگونه CDN عکس از URL برای نمایش گزینه‌های بهینه‌سازی استفاده می‌کند؟

URLهای تصاویر استفاده شده توسط CDNهای عکس‌ها، اطلاعات مهمی در مورد یک عکس و تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی که باید بر آن اعمال شوند را انتقال می‌دهد. فرمت‌های URL با توجه به CDN عکس تغییر می‌کنند اما در سطح بالا آن‌ها همگی ویژگی‌های مشابه‌ای دارند. بیایید به برخی از رایج‌ترین این ویژگی‌ها نگاهی بیاندازیم.

دامنه‌ی CDN عکس

اوریجین

یک CDN عکس می‌تواند بر روی دامنه‌ی خود شما یا دامنه‌ی CDN عکس شما وجود داشته باشد. CDNهای عکس شخص ثالث به طور معمول گزینه‌ی استفاده از یک دامنه‌ی اختصاصی را با پرداخت هزینه ارائه می‌دهند. استفاده از دامنه‌ی خود موجب می‌شود تا تغییر CDNهای عکس در داده‌های بعدی آسان‌تر شود زیرا نیاز به هیچ گونه تغییر در URL نخواهد بود.
مثال بالا از دامنه‌ی CDN عکس (‘Example-cdn.com’) با یک زیر دامنه‌ی شخصی‌سازی شده به جای یک دامنه‌ی اختصاصی استفاده می‌کند.

عکس

CDN عکس را معمولا می‌توان برای بازیابی خودکار تصاویر از مکان‌های موجود در صورت نیاز، پیکربندی کرد. این قابلیت اغلب با درج URL کامل عکس مد نظر در URL عکس تولید شده توسط CDN عکس امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، شما ممکن است URL را مشاهد کنید که این چنین است: https://my-site.example-cdn.com/https://flowers.com/daisy.jpg/quality=auto. این URL عکسی را بازیابی و بهینه خواهد کرد که در https://flowers.com/daisy.jpg وجود دارد.
یک روش دیگر برای بارگذاری عکس‌ها در یک CDN عکس، ارسال آن‌ها از طریق یک درخواست HTTP POST به API آن تصویر است.

کلید امنیتی

یک کلید امنیتی از ایجاد نسخه‌های جدید از تصاویر، توسط افراد دیگر جلوگیری می‌کند. در صورتی که این ویژگی فعال شود، هر نسخه‌ جدید از یک تصویر نیازمند یک کلید امنیتی منحصر به فرد است. اگر فردی سعی کند پارامترهای URL تصویر را تغییر دهد اما کلید امنیتی معتبر آن تصویر را در اختیار نداشته باشد، نمی‌تواند نسخه‌ی جدیدی را ایجاد نماید. CDN عکس شما از جزئیات تولید و رهگیری کلیدهای امنیتی محافظت خواهد کرد.

تغییر شکل

CDNهای تصاویر ده‌ها و در مواردی صدها تغییر شکل مختلف را ارائه می‌دهند. این تغییر شکل‌ها از طریق رشته URL مشخص می‌شوند و هیچ گونه محدودیتی در استفاده‌ی همزمان چندین تغییر شکل وجود ندارد. در زمینه‌ی کاربرد وب، مهم‌ترین تغییر شکل‌های تصویر عبارت هستند از اندازه، تراکم پیکسل، فرمت و فشردگی. این تغییر شکل‌ها دلیل این هستند که چرا تغییر یک CDN عکس منجر به کاهش قابل توجه در اندازه‌ی عکس می‌شود.

به طور معمول یک تنظیمات بهینه برای تغییر شکل عملکردی وجود دارد، از این رو برخی از CDNهای عکس از یک مود «خودکار» برای این تغییر شکل‌ها پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، به جای مشخص کردن این که تصاویر باید به فرمت WebP تبدیل شوند، شما به CDN اجازه می‌دهید تا به صورت خودکار فرمت بهینه را انتخاب و اعمال کند.
سیگنال‌هایی که یک CDN عکس می‌تواند به منظور تعیین بهترین روش برای تبدیل یک عکس مورد استفاده قرار دهد، عبارتند از:

 • Client hints (به عنوان مثال، عرض نمایشگر، DPR و عرض تصویر)
 • هدر Save-Data
 • هدر درخواست User-Agent
 • API اطلاعات شبکه

به عنوان مثال، CDN عکس می‌تواند JPEG XR را به یک مروگر Edge، WebP را به یک مرورگر کروم و JPEG را به مرورگر قدیمی تبدیل کند. تنظیمات خودکار بسیار محبوب هستند زیرا به شما این امکان را می‌دهند تا از تخصص شگفت‌انگیز CDN عکس در بهینه‌سازی تصاویر بدون نیاز به تغییرات کد برای سازگاری با فناوری‌های جدید پشتیبانی شده توسط CDN عکس نهایت بهره را ببرید.

انواع CDNهای عکس

انواع CDNهای عکس

CDNهای عکس را می‌توان به دو دسته تقسیم‌ بندی کرد: خودگردان و مدیریت شده توسط Third-Party.

CDNهای خودگردان

CDNهای خودگردان می‌توانند یک گزینه‌ی خوب برای سایت‌هایی با محتوای مهندسی باشند که به راحتی زیرساخت‌های خود را حفظ می‌کنند.
در حال حاضر، Thumbor تنها CDN عکس خودگردان در دسترس است. اگرچه این CDN عکس متن باز و رایگان است اما به طور کلی ویژگی‌های کمتری نسبت به سایر CDNهای تجاری دارد و مستندات آن تا حدودی محدود است. ویکی پدیا، Square و 99designs سه سایتی هستند که از این CDN عکس استفاده می‌کنند. با مراجعه به این لینک چگونگی نصب Thumbor را مطالعه کنید.

CDNهای مدیریت شده توسط Third-Party

CDNهای مدیریت شده توسط Third-Party CDN عکس را به عنوان یک سرویس ارائه می‌دهند. همان طور که ارائه‌ دهندگان فضای ابری سرورها و سایر زیرساخت‌ها را با دریافت هزینه ارائه می‌دهند؛ CDNهای عکس بهینه‌سازی و توزیع آن را در قبال دریافت هزینه فراهم می‌کنند. از آنجایی که CDNهای مدیریت شده توسط Third-Party فناوری اصلی را حفظ می‌کنند، شروع کار با آن‌ها بسیار ساده است و معمولا در عرض 10-15 دقیقه انجام می‌شود. اگرچه انتقال کامل برای یک سایت بزرگ‌تر ممکن است کمی بیشتر زمان‌بر باشد. CDNهای مدیریت شده توسط Third-Party معمولا بر اساس استفاده‌ی کاربر قیمت‌گذاری می‌شوند. اکثر CDNهای مدیریت شده توسط Third-Party یک دوره‌ی آزمایشی رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهند تا فرصت امتحان کردن محصولشان را داشته باشید.

انتخاب یک CDN عکس

گزینه‌های بسیار خوبی برای ‌CDN‌های عکس در دسترس هستند. برخی از آن‌ها ویژگی‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند اما همگی به شما کمک می‌کنند تا حجم تصاویر خود را کاهش دهید و از این رو بارگذاری صفحات سریع‌تر انجام می‌شود. علاوه بر مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، فاکتورهای دیگری که باید هنگام انتخاب یک CDN عکس مد نظر داشته باشید، عبارت هستند از هزینه، پشتیبانی، مستندات و سهولت تنظیمات و انتقال. قبل از این تصمیم‌گیری آن‌ها را امتحان کنید.

اگر به مطالعه در این زمینه علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم از مجموعه مقالات Core web vitals منتوریکس دیدن کنید. همچنین شما می‌توانید برای کسب‌وکار خود از منتوریکس مشاوره دیجیتال مارکتینگ دریافت نمایید. برای دریافت این نوع مشاوره با ما تماس بگیرید.

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس

این مطلب توسط اعضای تیم منتوریکس تهیه و گردآوری شده است.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف