چگونه جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-Party) کند را پیدا کنیم؟

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس
13:10، 1400/03/09
چگونه جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-Party) کند را پیدا کنیم؟
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

چگونه جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-Party) کند را پیدا کنیم؟


در مقالات قبلی درباره تأثیر منفی و مخرب جاوا اسکریپت شخص ثالث با شما صحبت کردیم. یکی از روش‌های حل این مشکل، یافتن جاوا اسکریپت کند است. جاوا اسکریپت کند، همان جاوا اسکریپتی است که باعث کاهش سرعت و عملکرد وبسایت شما می‌شود. شما به‌عنوان یک توسعه‌دهنده و کدنویس، هیچ کنترلی بر جاوا اسکریپت‌های شخص ثالث ندارید. برای بهبود عملکرد وبسایت خود، حتماً باید به‌دنبال بهینه‌سازی محتوای شخص ثالث خود باشید. پیش از شروع بهینه‌سازی، باید همانند یک کارآگاه خبره، به‌دنبال عواملی بگردید که باعث کاهش سرعت وبسایت شما می‌شوند.
در این مقاله از منتوریکس می‌آموزید که چطور از LightHouse و Chrome DevTools استفاده کنید تا منابع شخص ثالثی که باعث بروز کاهش سرعت می‌شوند را پیدا کنید. در این مقاله با یک تکنیک بسیار عالی آشنا خواهید شد که به شما کمک می‌کند در کمترین زمان ممکن، عملکرد وبسایت خود را بهینه‌سازی کنید.

روش 5 دقیقه‌ای برای یافتن اسکریپت کند

بخش  Performance audit در Lighthouse به شما کمک می‌کند تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، سرعت بارگذاری صفحه وبسایت خود را افزایش دهید. در قسمت  Diagnostics واقع در Reduce JavaScript execution time و Avoid enormous network payloads می‌توانید جاوا اسکریپت‌های شخص ثالثی که باعث بروز کاهش عملکرد می‌شوند را پیدا کنید.
برای اینکه از سیستم نظارتی استفاده کنید و این اسکریپت‌ها را تشخیص دهید، باید این مراحل را پشت سر بگذارید:

 1. در ویندوز از کلید ترکیبی CTRL+Shift+J و در مک از CMD+OPT+J استفاده کنید تا داشبورد اصلی DevTools برای شما باز شود
 2. بر روی تب Lighthouse کلیک کنید
 3. حالا بر روی Mobile کلیک نمایید
 4. تیک Performance را بزنید. بهتر است تیک مابقی گزینه‌ها را در بخش Audits بردارید
 5. بر روی Simulated Fast 3G, 4x CPU Slowdown. کلیک کنید
 6. حالا تیک Clear Storage را بزنید
 7. بر روی گزینه Run Audit کلیک کنید
یافتن اسکریپت کند

بخش  Third-party usage

این ابزار Lighthouse در بخش Third-party usage به شما لیستی از تأمین‌کنندگان شخص ثالث را ارائه می‌دهد که از منابع صفحه شما استفاده می‌کنند. این بررسی اجمالی به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از کد‌های اضافی شخص ثالث صفحه خود داشته باشید. این ابزار در افزونه Lighthouse موجود است و به زودی به Devtools در کروم77 نیز اضافه خواهد شد. 

بخش Third-party usage

بیشتر بخوانید: چگونه عملکرد جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-party JavaScript performance) را بهبود ببخشیم؟

زمان اجرای جاوا اسکریپت را کاهش دهید 

بخش Reduce JavaScript execution time به شما اسکریپت‌هایی را نشان می‌دهد که زمان زیادی صرف تجزیه و تحلیل، اجرا و ارزیابی آن‌ها می‌شود. در همین بخش می‌توانید تیک گزینه  Show third-party resources را بزنید تا اسکریپت‌هایی که به‌شدت از ظرفیت CPU استفاده می‌کنند را هم شناسایی کنید.

زمان اجرای جاوا اسکریپت را کاهش دهید

از پی – لود بیش از حد شبکه جلوگیری کنید

ابزار Lighthouse با کمک Avoid enormous network payloads، تمام درخواست‌های شبکه (شامل درخواست‌های شخص ثالث) را که باعث کاهش زمان بارگذاری صفحه شما می‌شوند را تشخیص می‌دهد. زمانی که پی – لود شبکه شما بیش از 4،000 کیلوبایت باشد، سیستم به شما اخطار خواهد داد. 

از پی – لود بیش از حد شبکه جلوگیری کنید

درخواست شبکه را در Chrome DevTools، بلاک کنید

بخش  network request blocking ابزار Chrome DevTools به شما اجازه می‌دهد تا واکنش صفحه وبسایت‌تان تحت شرایطی که منابع یک اسکریپت خاص، استایل‌شیت و غیره موجود نیست، را مشاهده کنید. بعد از اینکه جاوا اسکریپت شخص ثالثی که شک داشتید باعث کاهش سرعت بارگذاری صفحه وبسایت‌تان می‌شود را پیدا کردید، می‌توانید از این بخش اندازه‌گیری کنید که با بلاک کردن این اسکریپت مزاحم، سرعت بارگذاری صفحه شما تا چه حدی افزایش پیدا می‌کند.
برای فعال‌سازی درخواست انسداد باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 1. در ویندوز از کلید ترکیبی CTRL+Shift+J و در مک از CMD+OPT+J استفاده کنید تا داشبورد اصلی ابزار DevTools برای شما باز شود
 2. بر روی تب Network کلیک کنید
 3. بر روی هر درخواستی که می‌خواهید بلاک شود در همین پنل کلیک راست کنید
 4. بر روی Block Request URL کلیک کنید
درخواست شبکه را در Chrome DevTools، بلاک کنید

در این لحظه یک منوی کشویی در ابزار DevTools ظاهر می‌شود. از این پنجره می‌توانید مشاهده کنید که کدام درخواست‌ها بلاک شده‌اند.
برای اینکه تأثیر منفی اسکریپت‌های شخص ثالث مزاحم را اندازه‌گیری کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. از پنل Network می‌توانید برای اندازه‌گیری زمانی که بارگذاری صفحه شما زمان می‌برد، استفاده کنید. برای آنکه این تست در شرایط واقعی و نه آزمایشگاهی و ایزوله انجام شود، باید network throttling و CPU throttling را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که گاهی اثر اسکریپت‌های شخص ثالث بر روی شبکه‌های بسیار سریع و قدرتمند همانند دسکتاپ‌های پرسرعت، بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است. در چنین شرایطی حتماً باعث تأثیر منفی اسکریپت را بر روی موبایل نیز اندازه‌گیری کنید
 2. URL ها یا دامین‌هایی که احساس می‌کنید مربوط به اسکریپت شخص ثالث مزاحم شما هستند را بلاک کنید
 3. صفحه را ری – لود کرده و زمان بارگذاری را حالا بدون حضور جاوا اسکریپت‌های مزاحم شخص ثالث اندازه‌گیری کنید

در این شرایط معمولاً باید سرعت بارگذاری وبسایت شما افزایش پیدا کرده باشد؛ اما در گاهی موارد ممکن است بلاک کردن URL تاثیری که انتظارش را دارید، نداشته باشد. اگر برای شما این اتفاق افتاد، لیست URL های که بلاک کرده‌اید را کاهش دهید تا نهایتاً به تعداد محدودی برسید که باعث کاهش سرعت صفحه شما می‌شوند.
توجه داشته باشید برای اینکه به نتایج مطلوب و قابل اطمینان دست پیدا کنید، بهتر است اندازه‌گیری زمان بارگذاری را 3 بار انجام دهید و مقادیر متوسط را در نظر بگیرید. دلیل این است که گاهی محتوای شخص ثالث در هر بار بارگذاری صفحه از منابع مختلفی استفاده می‌کند. با تکرار مجدد اندازه‌گیری می‌توانید از بابت صحت اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید. در پنل Performance ابزار DevTools می‌توانید از قابلیت Multiple Recordings در این راستا استفاده کنید. این قابلیت جدید، فرآیند کار را تا حد بسیاری ساده‌تر می‌کند.

اگر به مطالعه در این زمینه علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم از مجموعه مقالات Core Web Vitals منتوریکس دیدن کنید. همچنین شما می‌توانید برای کسب‌وکار خود از منتوریکس خدمات سئو سایت و مشاوره دیجیتال مارکتینگ دریافت کنید. برای دریافت این خدمات با ما در تماس باشید.

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس

این مطالب توسط اعضای تیم منتوریکس تهیه و گردآوری شده است.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف