چگونه عملکرد جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-party JavaScript performance) را بهبود ببخشیم؟

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس
10:21، 1400/03/19
چگونه عملکرد جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-party JavaScript performance) را بهبود ببخشیم؟
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

چگونه عملکرد جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-party JavaScript performance) را بهبود ببخشیم؟


در این مطلب از سری مطالب core web vitals منتوریکس، قصد داریم به شما نشان دهیم که چطور جاوا اسکریپت شخص ثالث می‌تواند بر عملکرد وبسایت شما تأثیرگذار باشد. با شناخت این تأثیر می‌توانید از کاهش سرعت وبسایت خود جلوگیری نمایید. در وهله اول باید به این سؤال پاسخ دهیم که جاوا اسکریپت شخص ثالث چیست؟

جاوا اسکریپت شخص ثالث

جاوا اسکریپت شخص ثالث

 • اسکریپت‌هایی که شما ایجاد نکرده باشید
 • اسکریپت‌هایی که از طرف سرورهای شخص ثالث ارائه شوند

معمولاً وبسایت‌های برای این موارد از جاوا اسکریپت شخص ثالث استفاده می‌کنند:

 • گزینه Shareدر شبکه‌های اجتماعی
 • کدهای ایمبد ویدئو پلیر
 • خدمات چت آنلاین
 • Iframe های تبلیغاتی
 • اسکریپت‌های آنالیتیکس
 • اسکریپت‌های A/B Testing برای آزمودن عملکرد وبسایت
 • کتابخانه Helper همانند کتابخانه‌های فرمتینگ، انیمیشن و فانکشنال

اسکریپت‌های شخص ثالث می‌توانند عملکرد بسیار قدرتمندی داشته باشند؛ اما این تمام داستان نیست. این نوع اسکریپت‌ها می‌توانند به ایمنی، حریم شخصی و رفتار وبسایت شما آسیب وارد کنند. در نهایت تمامی این مسائل منجر به کاهش عملکرد وبسایت شما خواهد شد.

عملکرد جاوا اسکریپت شخص ثالث

عملکرد

هر نوع اسکریپت شخص ثالث، هرقدر هم کوچک، می‌تواند به عملکرد وبسایت شما لطمه وارد کند و سرعت آن را کاهش دهد؛ اما معمولاً کنترل اسکریپت‌های شخص ثالث از دسترس شما خارج است. به همین خاطر باید از روش‌های جایگزین دیگر استفاده کرد.

شبکه

ایجاد کانکشن‌های مختلف بسیار زمان‌بر است. از طرف دیگر ارسال درخواست‌های متفاوت به چندین سرور نیز باعث کاهش سرعت می‌شود. زمانی که از کانکشن امن یا همان Secure Connection استفاده شود، به‌خاطر DNS Lookup، Redirect و تردد اطلاعات و درخواست بین سرور‌های مختلف، زمان تأخیر افزایش بیشتری هم خواهد داشت.
به همین خاطر معمولاً از یک اسکریپت شخص ثالث مقدم بر شبکه استفاده می‌کنند که وظایف زیر را انجام دهد:

 • درخواست‌های اضافی شبکه را از بین ببرد
 • تصاویر و ویدئوهای بهینه‌سازی نشده را متوقف کند
 • در زمانی که حافظه کش HTTP کافی نباشد، فچ‌های مکرر را از منبع شبکه ایجاد کند
 • فشرده‌سازی منابع ناکافی سرور را انجام دهد
 • از کدهای مختلف ایمبد شخص ثالث در کتابخانه و فریمورک (FrameWork) مختلف استفاده کند

رندرینگ

نحوه بارگذاری جاوا اسکریپت شخص ثالث بسیار مهم است. اگر بارگذاری این جاوا اسکریپت‌ها هم‌زمان با مسیر رندرینگ فایل‌های ضروری انجام شود، باعث بروز تعویق و کاهش سرعت در وبسایت خواهد شد. حال تصور کنید که اسکریپت جاوای شما دارای مشکلات سرور باشد و در هنگام بارگذاری با خطا مواجه شود.
به این ترتیب رندرنیگ تا زمانی که درخواست اسکریپت تایم – اوت شود، انجام نمی‌شود. تایم – اوت درخواست بین 10 تا 80 ثانیه زمان می‌برد. شما می‌توانید این مشکل را با کمک تست WebPageTest Single-Point-of-Failure tests. شبیه‌سازی کنید.
نکته: اسکریپت تست A/B نیز معمولاً باعث بروز تأخیر در رندرینگ می‌شود. اکثر این اسکریپت‌ها تا زمانی که فرآیند بارگذاری آن‌ها کامل نشود، جلوی نمایش محتوای تصویری را می‌گیرد. جالب است بدانید این اتفاق حتی زمانی که این اسکریپت به‌صورت غیرهمزمان با کدهای ضروری اجرا شود هم بروز پیدا خواهد کرد.

راه حل این مشکل چیست؟

خب تا به اینجای کار شما را با مشکلاتی که اجرای جاوا اسکریپت شخص ثالث می‌تواند ایجاد کند، آشنا کردیم؛ اما واقعاً چه راهکاری برای حل این مسئله وجود دارد؟ در وهله اول باید بدانید استفاده از جاوا اسکریپت‌های شخص ثالث، غیر قابل اجتناب هستند. با وجود این می‌توانید با کمک روش‌های زیر، تأثیر منفی آن‌ها را تا حد امکان کاهش دهید:

 • زمانی که نوبت به انتخاب ریسورس یا همان منابع شخص ثالث می‌رسد، منابعی را انتخاب کنید که حداقل میزان کد را در حین فعالیت و عملکرد برای وبسایت شما ارسال می‌کند.
 • از استراتژی erformance budgets استفاده کنید تا همواره میزان منابعی که یک محتوای شخص ثالث استفاده می‌کند را بررسی نمایید.
 • از 2 وندور برای انجام یک کار استفاده نکنید. قطعاً نیازی نیست که از 2 تگ منیجر یا 2 پلتفرم آنالیتیکس استفاده کنید.
 • مرتباً و به‌صورت دوره‌ای اسکریپت‌های اضافی شخص ثالث را پیدا کرده و حذف کنید.

اگر این مطلب برای‌تان کاربردی بود، پیشنهاد می‌کنیم مطالب «چگونه جاوا اسکریپت شخص ثالث را به طور موثر بارگیری کنیم؟» و «چگونه جاوا اسکریپت شخص ثالث (Third-Party) کند را پیدا کنیم؟» را هم مطالعه کنید.

اگر صاحب کسب‌وکار هستید و نیاز دارید وضعیت سئو سایت خود را از منظر جدیدترین فاکتور رتبه‌بندی گوگل بررسی کنید، برای دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت با ما تماس بگیرید.

تحریریه منتوریکس
تحریریه منتوریکس

این مطالب توسط اعضای تیم منتوریکس تهیه و گردآوری شده است.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف