10 ترفند جذب فالوور100% ارگانیک اینستاگرام

سحر محمدی
سحر محمدی
10:21، 1400/10/22
10 ترفند جذب فالوور100% ارگانیک اینستاگرام
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

10 ترفند جذب فالوور100% ارگانیک اینستاگرام


«از دل برود هر آنکه از دیده رود»
در گذشته از این جمله‌ی منثور زمانی استفاده می‌کردیم که فردی را کمتر می‌دیدم. دیدن. منظور دیدن فیزیکی و از نزدیک است. کسی را که دیگر نمی‌بینیم (دیده) دیگر به او فکر نمی‌کنیم (از دل رفتن). از کار واکاوی ادبی که بگذریم، این روزها دیدن و دیده شدن معنای متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کرده است. حضور اجتماعی دیگر به معنای حضور فیزیکی در گروه‌ها و فعالیت‌های جمعی نیست. حالا شبکه‌های اجتماعی جای محفل‌های گرم و نزدیک را گرفته است.
به این‌که این موضوع چقدر خوب یا بد است، کاری نداریم. اقتضای زندگی مدرن در جهان هوشمند شده، حضور در شبکه‌های اجتماعی است، که بسترهای جدید زندگی جمعی را برای ما تعریف کرده‌اند. در این میان اینستاگرام در بین ما ایرانی‌ها از همه محبوب‌تر است. خب، خیلی هم عالی. تنها باید به فکر گسترش روابط اجتماعی‌مان در این بستر باشیم. اگر هم که کسب‌وکار داریم، اینستاگرام رقیب سرسخت بازار سنتی و سایت‌ها شده. باید دست بجنبانیم و به فکر افزایش فالوور اینستاگرام باشیم. آن‌هم فالوور واقعی و ارگانیک نه فیک.
منتوریکس در این مقاله تکنیک‌ها و ترفندهای افزایش فالوور واقعی در اینستاگرام را بررسی خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنم تا آخر همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

چرا باید در اینستاگرام فعال و پر رنگ باشیم؟

اصلا چه ضرورتی دارد که به عنوان عضوی فعال در اینستاگرام حضور پیدا کنیم؟ هیچ چیزی به اندازه‌ی حقایق آماری نمی‌تواند ضرورت حضور در اینستاگرام را توجیح کند. پس بیایید به آمارهای واقعی نگاهی بیندازیم.

 • ششمین پلتفرم محبوب و پرکاربرد جهان چیزی نیست جز اینستاگرام.
 • بازید ماهیانه 0.9 میلیارد نفر تنها در آمریکا، اینستاگرام را جزء 10 سایت برتر قرار داده.
 • این شبکه‌ی اجتماعی حداقل 1 میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان دارد.
 • در هر ثانیه 995 عکس در این شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.
 • به‌صورت روزانه بیش از 500 میلیون بار از گزینه‌ی Story در اینستاگرام استفاده می‌شود.
 • زنان بیشتر از مردان به اینستاگرام علاقه‌مند هستند و فعالیت بیشتری در این شبکه دارند.
 • اکثر کاربران این شبکه بین 25 تا 34 سال سن دارند.
 • 80 درصد اکانت‌ها خصوصی (Privete) هستند.
 • اینستاگرام در سال 2020 پنجمین اپلیکیشن پر دانلود در اپ‌استور شد.
 • کلمه‌ی اینستاگرام در ماه بیش از 317 بار جستجو می‌شود. با این حساب دهمین کوئری پر جستجوی جهان است.
 • 60 درصد کاربران اینستاگرام برای یافتن محصولات جدید، اول سراغ این شبکه می‌روند.
 • 61 درصد از برندهای مطرح دنیا، بودجه اختصاصی برای تبلیغ در اینستاگرام تعریف کرده‌اند.

با نگاهی سرسری به این آمار، جای شکی باقی نمی‌ماند که:

شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام سیمای زندگی آینده‌ی بشر است.

اگر هنوز اول راه ساخت پیج در اینستاگرام هستید، تجربه‌ی شیما به کارتان می‌آید. توصیه می‌کنم مقاله‌ی «آموزش طراحی پیج اینستاگرام» را که بر اساس تجربه‌ی شخصی‌اش نوشته بخوانید. همچنین برای طراحی استوری‌های جذاب نگاهی به مقاله‌ی نیلوفر با عنوان «10 ابزار برای طراحی استوری اینستاگرام» بیندازید. حتما مفید خواهد بود.

افزایش فالوئر اینستاگرام؛ حضور قدرتمند در جامعه جهانی

اینستاگرام به سنگ بنای حضور اجتماعی برندهای کوچک و بزرگ دنیا تبدیل‌شده است. افزایش ترافیک صفحات لندینگ سایت‌ها، افزایش نرخ تبدیل و ایجاد تعاملی موثر بین کاربران و صاحبان اکانت تنها بخشی از خدماتی است که اینستاگرام به بازار کرده است.
زمانی که در مورد بازار حرف می‌زنیم، منظورمان دسته‌ی بزرگی از مشاغل و خدمات است. شما می‌توانید فروشنده‌ی کولرگازی باشید. یا درزمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ یا خدمات سئو سایت فعالیت کنید. یا حتی می‌توانید ویولن‌نوازی باشید که به دنبال عرضه‌ی هنرتان به مخاطبان جدید هستید.

به بازار جهانی خوش آمدید.


بعد از ورود به این جهان گسترده، تنها یک‌چیز می‌ماند؛ افزایش فالوور اینستاگرام برای بیشتر دیده شدن، بیشتر شنیده شدن، درآمد بیشتر، تعاملات بیشتر، تاثیرات قدرتمندتر و علی آخر.
اگر حضور شما در این شبکه آن‌قدر که انتظارش را دارید قوی نیست، وقت آن رسیده که با استراتژی‌های موثری آشنا شوید که به شما کمک می‌کند با افزایش فالوور واقعی حضورتان را قدرتمندتر کنید.
تنها یک نکته:
افزایش فالوور اینستاگرام باید واقعی و ارگانیک باشد. غیرازاین فایده‌ای ندارد. راه‌های آسان و فیک را فراموش کنید. مهم‌تر از تعداد فالوور، میزان تعامل یا فروش شما است.

1- اکانت اینستاگرام خود را بهینه کنید

«بیو» در اینستاگرام کارکردی شبیه «صفحه‌ی اصلی سایت» دارد. پس کارمان درزمینه‌ی معرفی تکنیک‌های افزایش فالوور اینستاگرام را از همین‌جا شروع می‌کنیم.
بدون داشتن Bio، تصویر پروفایل و توضیحات تصویر مخاطبان‌تان از کجا بفهمند شما که هستید؟ و چه‌کار می‌کنید؟ در نگاه اول شما باید به‌خوبی و درستی خود را به مخاطب معرفی کنید. حتما از گزینه‌ی «پیوند» در صفحه‌ی اصلی‌تان استفاده کنید. به‌ویژه اگر کسب‌وکار اصلی‌تان در سایت است.
اینکه چه لینکی را در قسمت پیوند استفاده کنید، بستگی به خدمات یا محصولات شما دارد. می‌توانید به «صفحه‌ی اصلی» لینک دهید یا صفحه‌ی محصولات خود. به نظر می‌رسد، بهتر است از همان ابتدا بروید سر اصل مطلب. کاربران را به صفحه‌ای هدایت کنید که بیشترین ارزش را برای شما دارد. با این روش هم ترافیک ورودی آن صفحه را افزایش داده‌اید و هم خود را کامل‌تر به مخاطب معرفی کرده‌اید.

بیشتر بخوانید4 ترفند نوشتن بیوگرافی حرفه‌ای برای اینستاگرام

نام کاربری چقدر مهم است؟

نام کاربری، برند شماست. هنگام انتخاب نام کاربری به جستجو پسندی آن دقت کنید. فراموش نکنید اگر کسب‌وکار اصلی‌تان خارج از اینستاگرام است نام کاربری را بر اساس آن انتخاب کنید.

 • اگر امکانش هست از کلمات کلیدی‌ای که برای‌تان اهمیت دارد در نام کاربری استفاده کنید.
 • نام کاربری نباید خیلی طولانی باشد.
 • از اعداد و نویسه‌ها در نام کاربری خود استفاده نکنید.
 • وحدت نام کاربری‌تان با اکانت‌های دیگر شبکه‌های اجتماعی‌تان را حفظ کنید.

2- تقویم محتوایی ثابت داشته باشید

ممکن است در ابتدای فعالیت بخواهید با روش «آزمون‌وخطا» کمی رفتار خود و مخاطبان‌تان را تحلیل کنید. برای بازه‌ی کوتاه اشکالی ندارد. اما فراموش نکنید نظم و برنامه‌ریزی کلید موفقیت شماست. پس از همان ابتدا با تقویم محتوایی دقیق جلو بروید، حتی زمانی که دست به آزمون‌وخطا می‌زنید. با این روش روند افزایش فالوور اینستاگرام‌ را هم رصد خواهید کرد.

تقویم محتوایی برای اینستاگرامحتما برای انتشار محتوای‌تان زمان‌بندی دقیقی در نظر بگیرید. در تقویم خود تعداد پست، نوع و ساعت انتشار را ثبت کنید.

بایدها و نبایدهای تقویم محتوایی

 • پست‌ها را در زمان‌های تصادفی و نامتعارف ارسال نکنید
 • نگذارید مخاطبان شما را فراموش کنند، پس فعال باشید.
 • یک برنامه‌ی منظم برای ارسال پست‌ها ایجاد کنید.
 • تعداد زیادی عکس و ویدئو در یک روز هم برای مخاطبانتان خسته‌کننده است و هم ازنظر اینستاگرام اسپم تشخیص داده
 • می‌شود، پس این کار را نکنید.
 • ثبات قدم داشته باشید. تغییرات در روند پست‌گذاری‌تان را پله به پله اعمال کنید.
 • حتما روزی حداقل 2 پست به اشتراک بگذارید.
 • بهترین زمان ارسال محتوا را بر اساس تحلیل رفتار گروه هدف‌تان را پیدا کنید، تا بیشترین بازدهی را داشته باشید.

نمودار بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرامنمونه‌ای از زمان‌بندی ارسال پست و واکنش کاربران. توجه داشته باشید بهترین زمان ارسال پست در اینستاگرام بستگی به کشور، شهر، گروه هدف و خدمات شما دارد.

نهال در مقاله‌ی «5 ابزار رایگان گرافیکی برای طراحی پست اینستاگرام» بهترین ابزارهای تولید محتوای گرافیکی برای اینستاگرام را معرفی کرده، بهتر است این مقاله را هم بخوانید.

3- از مخاطبان خود کمک بگیرید

به دنبال راه‌های افزایش فالوور اینستاگرام هستید؟ از فالوورهای واقعی خود غافل نشوید. هنوز هم نقل سینه‌به‌سینه کارکردهای خودش را دارد؛ اما به زبانی جدید.
قطعا در شروع کار تعدادی از کاربران اینستاگرام شما را فالوو می‌کنند. تقویم محتوایی قدرتمند به‌علاوه‌ی محتوای مناسب همیشه کار خودش را می‌کند. اما برای افزایش فالوور اینستاگرام، باید به تکنیک‌های بهتر و بیشتری روی بیاورید.

 • حضور فعال را جدی بگیرید. شما در یک جامعه هستید و باید جامعه پسند عمل کنید. برای دیگران کامنت بگذارید، آن‌ها را لایک کنید. هشتگ‌های مرتبط به صفحه‌تان را جستجو کنید و صفحات مرتبط را فالوو کنید.
 • حتما با فالوورهای خود تعامل داشته باشد. از آن‌ها بخواهید نظراتشان را در بخش کامنت بیان کنند. حتما به تک‌تک کامنت‌ها پاسخ دهید.
 • برای مخاطبان بازی یا مسابقه طراحی کنید. از آن‌ها بخواهید دوستان بیشتری را به صفحه دعوت کنند. با این روش برای خود کمپین تبلیغاتی خوبی به راه خواهید انداخت.
 • نظرات کاربران‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • جایزه را فراموش نکنید. لازم است مقداری بودجه برای تبلیغ در نظر بگیرید.

4- رقبا را پیدا کنید و از آن‌ها کمک بگیرید

در هر نوع کسب‌وکاری (کوچک، بزرگ، سنتی یا مدرن) تحلیل رفتار رقبا اهمیت زیادی دارد. از آن مهم‌تر دوستی با رقبا یا کسانی است که بیزنس‌شان در راستای کسب‌وکار شما قرار دارد. مثلا اگر یک کتاب‌فروشی آنلاین دارید، بروید سروقت صفحات معرفی کتاب. انتشاراتی‌ها را هم امتحان کنید.
از رقبا یا شرکا‌یتان بخواهید در انتشار مطالب به شما کمک کنند. بگذارید با همکاری، همه باهم رشد کنیم.یادتان باشد زمانی که موفق به افزایش فالوور اینستاگرام شدید، شما هم همین‌کار را برای کسب‌وکارهای کوچک و جدید انجام دهید.

در مقاله‌ی «14 ابزار کاربردی اینستاگرام برای تولید محتوا» علاوه بر ابزارهای تولید محتوا، چند ابزار تحلیل عملکرد و بازاریابی در اینستاگرام را معرفی کرده‌ام. برای تحلیل رقبا این ابزارها به کمک‌تان می‌آید.

5- جذب فالوئر فیک ممنوع

تبلیغات جذب فالوور بسیار گول زننده هستند. ممکن است وسوسه شوید و یکی از این راه‌ها را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم از تصمیم خود صرف‌نظر کنید؛ خرید فالوور یا استفاده از اپلیکیشن‌های جذب متقابل فالوور نتیجه‌ی معکوس می‌دهند. درواقع اثر منفی این نوع دنبال کننده‌ها آن‌قدری هست که ارزش امتحان کردن را نداشته باشد.
بهتر است برای افزایش فالوور اینستاگرام، به مخاطبان خود فرصت انتخاب و شناخت دهید. فالوور ارگانیک، فالوور نمونه و فعالی است. این فالوور همانی است که شما را رشد می‌دهد.
یک نکته:
فرض کنید شما با خرید فالوور، 10Kیی شدید. اغلب دنبال کننده‌های شما، سرنشینان خاموش، ماشین پیشرفت‌تان شده‌اند. پست می‌گذارید اما تنها 100 لایک دریافت می‌کنید. تعامل در صفحه‌تان به‌شدت پایین است. مخاطب جدیدی با شناخت به صفحه‌تان وارد می‌شود. به او حق بدهید که شما را فالوو نکند. او با یک نگاه به چند پست اخیرتان هرچقدر هم که خوب باشد، متوجه دروغین بودن 10K می‌شود. می‌رود و هرگز بازنمی‌گردد. شما به‌راحتی یک فالوور اورگانیک را ازدست‌داده‌اید.

 

6- اینستاگرام‌تان را همه‌جا در معرض دید قرار دهید

منزوی نباشید. به یک پلتفرم هم بسنده نکنید. تبلیغات را هم جدید بگیرید. این 3 جمله عصاره‌ی آن‌چیزی است که در ادامه درباره‌شان بحث خواهیم کرد. افزایش فالوور اینستاگرام کار دشواری نیست. قواعد و ابزارها را بلد باشید و به‌موقع از آن‌ها استفاده کنید، دیر یا زود نتیجه‌ی مثبتش را خواهید دید.

چرا نباید منزوی بود؟

کافکا نویسنده‌ی بزرگی بود که در عصر خود شناخته نشد. او به‌شدت منزوی بود. دایره‌ی روابط اجتماعی کمی داشت. بیشتر در جهان شخصی‌اش غرق بود. اگر همان اندک رابطه‌ی اجتماعی که برای خود دست‌وپا کرده بود را هم نداشت، شاید ما با مسخ هرگز روبه‌رو نمی‌شدیم.
هرچقدر هم درخشان باشید، هرچقدر هم که کامل باشید، باید برای دیده شدن به داخل گود بیایید. چراکه نه؟ لایو برگزار کنید. میهمانانی به برنامه‌های لایوتان دعوت کنید. حتی کاربران خود را دعوت کنید تا نظراتشان را به‌صورت تصویری و شفاهی به گوش شما و سایر فالوورهایتان برسانند.
نکته‌ی طلایی: کامنت‌ها و نظرات مخاطبانتان را هرچقدر هم که بد بود، پاسخ دهید. اول به خودتان اعتماد داشته باشید، تا فالوورها هم به شما اعتماد پیدا کنند.

به یک پلتفرم بسنده نکنید

خب در حال حاضر کمتر کسی پیدا می‌شود که تنها در یک شبکه‌ی اجتماعی حاضر شده باشد. گفتیم که اینستاگرام ششمین پلتفرم محبوب دنیاست. سروقت آن 5 تای دیگر هم بروید. هر شبکه‌ی اجتماعی کارکرد خود را دارد. قابلیت‌هایشان را بشناسید و برای افزایش فالوور اینستاگرام، رویشان حساب کنید.

 • فیس‌بوک
 • یوتیوب
 • واتس‌اپ
 • وی‌چت
 • توئیتر
 • اگر سایت دارید، آن راهم به لیست اضافه کنید.

شبکه‌های اجتماعی دیگر را دریابیدیک کسب و کار موفق به تمام شبکه‌های اجتماعی و قابلیت‌هایشان توجه می‌کند.

تبلیغات صفحه برای افزایش فالوئر اینستاگرام

صفحه‌تان را تبلیغ کنید. حتی اگر برای‌تان خرج برمی‌دارد. برای این کار صفحه‌های فعال و پرمخاطب را پیدا کنید. از آن‌ها تعرفه‌ی درج تبلیغات را بپرسید. اگر مناسب بود، تبلیغ را شروع کنید.
روش‌های آسان‌تری هم برای درج تبلیغات در اینستاگرام هست. کافی است سایت‌های موردنظر را در گوگل جستجو کنید. این سایت‌ها صفحات فعال، تعرفه‌‌ها و نحوه‌ی تبلیغ را برای شما مشخص می‌کنند. برای مثال به سایت جریان نگاهی بیندازید.

بیشتر بخوانیدسیر تا پیازِ تبلیغات در اینستاگرام

7- با شناخت از مخاطبانتان تولید محتوا کنید

گفتن این جمله خیلی آسان است. اما عمل به آن به هوشمندی شما نیازمند است. باید ببینید فالوورهایتان به دنبال چه نوع محتوایی هستند. اینجا نیاز است دست به تحلیل بزنید.
هر پست حاوی چه مطالبی است؟ عکس، ویدئو، المان‌های صوتی یا موسیقایی، طرح‌های گرافیکی، کپشن و هشتگ. بررسی کنید، کدام پست‌هایتان لایک، کامنت و درمجموع تعامل بیشتری را برانگیخته. در مرحله‌ی بعد فاکتورهایی که اشاره کردیم را در پست‌ها بررسی کنید. کیفیت و نوع عکس‌ها چقدر در جلب‌توجه تاثیر داشته‌اند؟ کپشن‌ها چقدر مخاطب را دعوت به عمل کرده‌اند؟ به این سوال‌ها حتما پاسخ دهید.
در این مسیر حتما کمترین و ضعیف‌ترین پست‌هایتان را نیز موردبررسی قرار دهید. با این روش خواهید فهمید مخاطبان‌تان چه محتوایی را نمی‌پسندند. به شما تضمین می‌دهیم با انجام این مرحله متوجه افزایش فالوور اینستاگرام خود خواهید شد.
یک‌راه حل ساده: از فالوورهایتان کمک بخواهید. اگر تحلیل برای‌تان دردسرساز شد؛ خجالت نکشید. مستقیم و بی‌رودربایستی از فالوورهایتان بپرسید چه محتوایی را می‌پسندند.

8- گفتگو را آغاز کنید

تعامل یعنی گفت‌وگو. بگویید و بشنوید. بگذارید سراغ آمارها بازگردیم. در تعیین استراتژی تولید محتوا حتما این حقایق آماری به کارتان می‌آید:

 • 68 درصد مخاطبان محتوای عکسی نظرشان را جلب می‌کند
 • 50 درصد مخاطبان محتوای ویدئویی را ترجیح می‌دهند.
 • 30 درصد مخاطبان جذب کپشن‌های خوب می‌شوند.

از این آمار چه درس‌هایی می‌گیریم:

 1. بهتر است در تولید محتوای خود به میزان مناسبی به هر سه دسته محتوا توجه کنید
 2. برای افزایش تعامل راحت و خودمانی صحبت کنید
 3. در هر 3 دسته‌ی محتوا، مخاطبان خود را به عمل دعوت کنید.

فراموش نکنید، باید به فالوورهای خود راه‌های ارتباطی را یادآوری کنید. برای مثال از فالوور بخواهید سوال یا نظرش را در بخش کامنت یا دایرکت ابراز کند. از باکس‌های گفتگو در استوری حتما استفاده کنید. نظرسنجی بگذارید. در صورت علاقه نظرات مخاطبان خود را بازنشر کنید.
بگذارید یک جامعه‌ی تعاملی در صفحه‌تان شکل بگیرد، برای این کار شما پیش‌قدم شوید.

9- هشتگ‌های مرتبط را شناسایی کنید

هشتگ‌‌گذاری برای جذب و افزایش فالوور اینستاگرام آنقدر مهم هستند، که لازم باشد یک تیتر به آن‌ها اختصاص دهیم. هشتگ‌ها تابلوهای هدایت کاربران به صفحات مرتبط هستند.
کارتان را با بررسی هشتگ‌های مهم و مرتبط با صفحه‌تان شروع کنید. این کار چندان سخت نیست. تنها لازم است متداول‌ترین هشتگ‌های مرتبط به زمینه‌ی فعالیت‌های خود را بیابید. و از آن در بخش کپشن پست‌هایتان استفاده کنید.
اگر دستی قوی در تولید محتوا دارید از ترندها غافل نشوید. هشتگ‌های ترند برای افزایش فالوور اینستاگرام در حکم معجزه را دارند.

جستجوی هشتگ در اینستاگرامهشتگ‌ها مخاطبان را با کلمات کلیدی مهم به سمت پیج شما هدایت می‌کند. مکان، نوع خدمات، 

10- فقط به فکر فروش نباشید

اینستاگرام ابتدا برای اشتراک‌گذاری لحظات زندگی مردم خلق شد. یک پلتفرم مبتنی بر تصویر که قرار بود حال‌مان، نگرش‌مان و به‌صورت کلی سبک‌ زندگی‌مان را با همه‌ی مردم جهان به اشتراک بگذارد. پس حواس‌تان به این موضوع باشد. خیلی‌ها برای وقت‌گذرانی به این شبکه سر می‌زنند. پس محتواهای مفید، سرگرم‌کننده و شادی‌بخش را فراموش نکنید.
اگر تنوع پست‌هایتان زیاد و مفید باشد، تا 89 درصد احتمال خرید مخاطبان‌تان را افزایش دادید. 89% جذاب است نه؟ پس برای افزایش فالوور اینستاگرام، این نکته‌ی آخر را هم جدی بگیرید.

بیشتر بخوانید: آیا اینستاگرام فروش را افزایش می‌دهد؟ { 7 راه کاربردی افزایش فروش } 

جمع‌بندی

تا اینجای مقاله از راه‌های افزایش فالوور در اینستاگرام صحبت کردیم. یک نکته‌ی طلایی را برای جمع‌بندی نگه‌داشتیم؛ تعهد. نسبت به فالوورهای خود تعهد داشته باشید. چه 1000 نفر شما را فالو می‌کنند و چه یک میلیون نفر.
حالا از شما دعوت می‌کنیم، سری به صفحه‌ی اینستاگرام منتوریکس بزنید، اگر دوست داشتید، صفحه‌مان را فالو کنید و حتما نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سحر محمدی
سحر محمدی

سحر معتقده جهان پر از شگفتیه و می‌شه هر لحظه با نگاه کردن به خودمون و اطراف‌مون متحیر بشیم. ما هم معتقدیم سحر پر از شگفتیه و هرجا تونسته یه سرکی کشیده، از روانشناسی گرفته تا تئاتر، تکنولوژی و حتی آسمون. پررنگ‌ترین خصیصه‌ی سحر نظم، پشتکار و متعهد بودنش به کاره؛ تا حدی که گاهی اوقات باید مانیتورش رو خاموش کنیم تا کمی استراحت کنه! سحر یه عالمه کتاب خونده، تئاتر روی صحنه برده، قلم جذابی داره و در قسمت محتوا و سئو به ما کمک می‌کنه.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف