با این کار جزو نفرات اول دوره GA4 منتوریکس هستید. با شما در ارتباط هستیم :)
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب الکترونیکی رایگان

برو مرحله بعدی
 • 1
 • 2
 • 3
دوست عزیز
برای ارسال کتاب به ایمیل و شماره موبایل شما نیاز داریم.
برو مرحله آخر
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب شما آماده است، دکمه دریافت لینک دانلود را بزنید.

لینک دانلود به شما ایمیل و پیامک شد.

رپرتاژ آگهی چه تاثیری روی سئو دارد؟

علیرضا مشرقی
علیرضا مشرقی
11:48، 1401/03/21
رپرتاژ آگهی چه تاثیری روی سئو دارد؟
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

رپرتاژ آگهی چه تاثیری روی سئو دارد؟


اوایل حضور در دنیای دیجیتال مارکتینگ، حتماً چندباری واژه رپرتاژ و رپرتاژنویسی به گوشتان می‌خورد و سوالاتی در ذهن‌تان شکل می‌گیرد، مثل رپرتاژ چیست؟ رپرتاژ چه تاثیری بر دیجیتال مارکتینگ و افزایش ترافیک دارد؟ تاثیر رپرتاژ آگهی در سئو چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت کامل با رپرتاژ آگهی آشنا کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا تمامی نکاتی که درباره تاثیر رپرتاژ آگهی در سئو باید بدانید را متوجه شوید.

رپورتاژ آگهی چیست؟

در گذشته همه چیز سر جای خود بود. کسانی که ‌دنبال اخبار بودند، روزنامه و مجله‌ها را مرور می‌کردند. از طرف دیگر کسانی هم که دنبال خرید اقلام و محصولات مختلف بودند، سراغ مجلات تبلیغاتی محله می‌رفتند. در آن دوران سبک بازاریابی، برون‌گرا بود. آن موقع، کسی از مجلات خبری و روزنامه برای تبلیغات خود استفاده نمی‌کرد. اگر هم اینطور بود، بخشی خاص را به او اختصاص می‌دادند تا در همان بخش تبلیغات انجام دهد. با گذشت زمان، مردم آنقدر تبلیغات دیدند که از تبلیغات فراری شدند. شاید شما هم وقتی در حال تماشای فیلم مورد‌علاقه خود باشید و ناگهان تبلیغ بیاید، سریعاً شبکه را عوض می‌کنید. این موضوع در تمامی بخش‌های تبلیغات صادق است. از‌این‌رو افراد نیز به بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing) رو آوردند.

با توجه به اینکه مخاطبان از تماشا و خواندن تبلیغات روی‌گردان و فراری هستند، نیاز به یک استراتژی خاص احساس شد. یک استراتژی که مخاطب متوجه این موضوع نشود که در حال تماشای تبلیغات است و در عین حال باعث ترغیب او به سمت خرید و استفاده از محصول یا خدمات موردنظرمان شویم. به همین خاطر سبک تبلیغات رپرتاژ آگهی (رپورتاژ آگهی) مطرح شد. در دیجیتال مارکتینگ روش‌های مختلفی برای جذب ترافیک وجود دارد. رپرتاژ آگهی نیز اگر به درستی انجام شود، تاثیر بسیار عالی بر ترافیک و جذب مخاطب خواهد داشت. حتی تاثیر رپرتاژ آکهی در سئو نیز بسیار مطلوب است.

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر سئو دارد؟

در سئو، رپرتاژ یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش ترافیک ارگانیک سایت به حساب می‌آید. با کمک این تکنیک تبلیغاتی، می‌توانید در یک سایت دیگر، درباره خدمات و محصولات خود محتوا تولید کنید و سایت خودتان را به صورت غیرمستقیم معرفی نمایید. خب این موضوع می‌تواند تاثیر بسیار عالی روی سئو داشته باشد. پس همیشه در تدوین استراتژی سئویی، اسم رپرتاژ آگهی  را خواهیم دید.

برای درک بهتر این موضوع اجازه دهید که یک مثال بیاوریم. تصور کنید که شما یک فروشگاه گلفروشی دارید که به صورت اینترنتی هم فعالیت می‌کنید. حال می‌خواهید تا در سایتی دیگر، محتوای تبلیغاتی تولید کنید تا مشتریان بیشتری داشته باشید و بک لینک (Backlink) بگیرید. برای اینکه محتوای شما در یک سایت دیگر قرار بگیرد، به رپرتاژ آگهی نیاز خواهید داشت. مثلا می‌خواهید برای روز ولنتاین، ترافیک ورودی سایت فروشگاهی‌تان را بیشتر کنید و افراد را ترغیب کنید که در روز ولنتاین (روز عشق) از سایتتان گل بخرند. پس یک رپرتاژ آگهی  نیاز دارید که آن را در سایتی پر بازدید منتشر کنید. محتوایی با نام «بهترین گل برای روز عشق» را تولید می‌کنید و در انتهای آن به کسب‌وکارتان اشاره می‌کنید و عبارت موردنظرتان را هایپرلینک می‌کنید. این محتوا تحت نام رپرتاژ آگهی در سایت موردنظرتان قرار می‌گیرد. به این ترتیب بک لینک خواهید گرفت که باعث تاثیرگذاری روی سئو می‌شود.

رپرتاژ آگهی می‌تواند روی سئوی خارجی یا همان سئوی آف پیج  (Off-page) تاثیرگذار باشد. منظور از سئوی آف پیج، هر نوع اقدامی است که خارج از سایت شما برای بهبود رتبه سایت شما در صفحه نتایج سرچ گوگل انجام شود. سئوی آن پیج  (On-page) و سئوی آف پیج مکمل یکدیگر هستند. برای آنکه سئوی سایت به صورت کامل بهبود پیدا کند، هر دو نوع سئو باید ارتقاء یابند. رپرتاژ آگهی نیز بهترین روش برای گرفتن بک لینک است. وقتی که بلک لینک از سایت معتبری باشد، تاثیر مستقیم روی سئوی آف پیج خواهد داشت. به این ترتیب تاثیر رپرتاژ آگهی در سئو مستقیم روی سئو آف پیج است و این موضوع باعث ارتقاء کلی سئو سایت شما خواهد شد.

چه نوع رپورتاژی می‌تواند به سئو کمک کند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک رپرتاژ آگهی تولید کرده باشید؛ اما تاثیری که در نظر داشته‌اید را برایتان نداشته است. رپرتاژ آگهی بخش‌های مختلفی دارد. شما برای آنکه بتوانید بک لینک کافی از رپرتاژ آگهی خودتان داشته باشید و از تاثیر رپرتاژ آگهی در سئو لذت ببرید، باید یک رپرتاژ آگهی مناسب تولید کرده باشید و در سایت مناسبی آن را منتظر کنید. در ادامه به شما می‌گوییم که چه  نوع رپرتاژ آگهی تاثیر بیشتری خواهد داشت.

 • رپرتاژ باید ساده و بر اساس قواعد روانشناسی باشد

فراموش نکنید که در رپرتاژنویسی باید پیچیدگی را تا حد امکان کاهش دهید. اصلاً نباید خبری از پیچیدگی باشد. همچنین قواعد روان‌شناسی را نیز باید در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که با کمک رپرتاژ، باید احساسات مخاطب را درگیر کنید. بیان یک داستان نیز می‌تواند باعث جذب مخاطب شود. از نظر روحی و احساسی باید مخاطب را تحت تاثیر قرار دهید. به همین خاطر نوشتن رپرتاژ آگهی می‌تواند کار دشواری باشد و به تخصص نیاز دارد.

 • از ادبیات و لحن صحیح استفاده کند

یک رپرتاژ آگهی مؤثر، باید از ادبیات و لحن صحیح استفاده کرده باشد. انتخاب لحن و ادبیات مناسب نیز به تشخیص صحیح مخاطب هدف بستگی دارد. برای مثال وقتی که درباره یک یک وسیله آشپزخانه می‌خواهید صحبت کنید که مخاطب آن‌ها خانم‌ها هستند، باید از لحن و ادبیاتی متفاوت با وقتی صحبت کنید که قرار است درباره یک ابزار صحبت کنید که مخاطب آن‌ها آقایان هستند. پس ابتدا باید مخاطبان خود را به‌خوبی تشخیص دهید. سپس در نظر داشته باشید که این مخاطبان از چه ادبیاتی استفاده می‌کنند. در نهایت همان ادبیات و لحن را در رپرتاژ آگهی خود استفاده نمایید.

 • از موضوعات و تیترهای جذاب و به روز استفاده کند

هر چقدر هم که محتوای داخل رپرتاژ آگهی شما تأثیرگذار و زیبا باشد، تا زمانی که موضوع مناسب و ترغیب‌کننده‌ای را برای آن انتخاب نکرده باشید،  جذابیت نخواهد داشت. مخاطب در نگاه اول آنقدر باید جذب تیتر و موضوع رپرتاژ شود که روی آن کلیک کند. به یاد داشته باشید که این رپرتاژ در سایت‌های خبری منتشر می‌شود. به همین خاطر باید خودتان را به جای مخاطب بگذارید و بببینید که چه موضوعی این روزها شما را جذب به خود می‌کند. تلاش کنید تا روی موج اخبار و ترندها شناور باشید. از ترندها استفاده کنید و با خلاقیت، آن‌ها را به موضوع کاری خودتان ربط دهید. به این ترتیب رپرتاژ آگهی شما بازدید بیشتری خواهد داشت. بازدید بیشتر نیز به معنای بک لینک بیشتر خواهد بود. پس می‌توانید تأثیر رپرتاژ آگهی در سئو را چند برابر کنید.

 • کال تو اکشن داشته باشد

کال تو اکشن یا همان CTA را در زبان فارسی می‌توان « دعوت به اقدام» یا «فراخوان به عمل» نامید. همان طور که می‌دانید، در کتاب‌های روانشناسی فروش چنین می‌گویند که برای فروش محصول یا خدمات خود، باید درخواست خرید کنید و از این موضوع نترسید. کال تو اکشن نیز بر همین اساس است. اگر در انتهای رپرتاژ آگهی خود می‌خواهید که مخاطب روی لینک کلیک کند، پس از او بخواهید. البته کال تو اکشن می‌تواند بسیار خلاقانه تولید شود تا مخاطب به خاطر حس کنجکاوی یا هر حس دیگری که در او تحریک کرده‌اید، روی لینک کلیک کند. فقط کال تو اکشن را فراموش نکنید.

 • قواعد سئو داشته باشد

از مهم‌ترین موضوعاتی که درباره تأثیر رپرتاژ آگهی در سئو وجود دارد، رعایت قواعد سئو در رپرتاژ است. وقتی که رپرتاژ آگهی را به صورت سئویی نوشته باشید، قطعاً بازدید بیشتری خواهد داشت. بازدید بیشتر برای رپرتاژ آگهی به معنای گرفتن بک لینک بیشتر برای شما خواهد بود که در نهایت منجر به افزایش ترافیک ارگانیک شما می‌شود. پس ابتدا باید به صورت کاملاً حرفه‌ای، کیوورد ریسرچ (Keyword  research) را انجام دهید. با این کار متوجه می‌شوید که چه کلمات کلیدی کاربردی در زمینه کاری شما وجود دارند.در مرحله بعد باید چگالی آن‌ها (Keyword  Density) را بررسی کنید. از کلمه کلیدی در تیتر و زیرتیترها استفاده نمایید. حتی می‌توانید از LSIها نیز استفاده کنید تا مخاطب بیشتری داشته باشید. پس می‌توان گفت که با رعایت قواعد سئو، می‌تواند به تأثیر هرچه بیشتر رپرتاژ آگهی خود کمک کنید.

 • طولانی نباشد

یک رپرتاژ خوب نباید طولانی باشد. این روزها مخاطبان ما افرادی کم صبر و بی‌حوصله هستند. به همین خاطر نمی‌توان آن‌ها را با اطلاعات و اخبار طولانی بمب‌باران کرد! البته میزان صبر و حوصله افراد و گروه‌های مختلف سنی نیز با هم تفاوت دارند. این موضوع نیز به شناخت مخاطب هدف بستگی خواهد داشت؛ اما اگر مخاطبی صبور هم دارید، باز هم بهتر است رپرتاژ آگهی طولانی تولید نکنید. حتماً در تولید رپرتاژ آگهی از قلاب استفاده کنید. قلاب، به بخش ابتدایی رپرتاژ می‌گویند. این بخش حدود 300 کلمه اول رپرتاژ را تشکیل می‌دهد و باید آنقدر جذاب باشد که مخاطب را ترغیب کند تا انتهای محتوا شما را بخواند. پس محتوایی کوتاه و در عین حال مؤثر تولید کنید که ابتدای آن بسیار جذاب باشد.

خب دوستان، به صورت کامل با رپرتاژ آگهی و تأثیر رپرتاژ آگهی در سئو آشنا شدید. همچنین می‌دانید که چطور یک رپرتاژ آگهی عالی تولید کنیم که بیشترین تأثیر را داشته باشد. البته در نهایت بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که وبسایتی خبری که قصد انتشار محتوای رپرتاژ را در آن دارید نیز باید به درستی انتخاب شود. مخاطبان این سایت خبری باید مخاطبان هدف شما باشند. به این ترتیب می‌توانید بیشترین بازده و بک لینک را داشته باشید.

 

علیرضا مشرقی
علیرضا مشرقی

علیرضا به قهوه، نوشتن و دیجیتال مارکتینگ علاقه دارد و معتقد است نوشتن برایش به تفریح تبدیل شده تا کار :) 

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف