چطور استراتژی اینستاگرام منتوریکس را تدوین کردیم؟ {تجربه تیم}

صدف صبوری
صدف صبوری
14:30، 1401/04/01
چطور استراتژی اینستاگرام منتوریکس را تدوین کردیم؟ {تجربه تیم}
1 رای    میانگین 5.0/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

چطور استراتژی اینستاگرام منتوریکس را تدوین کردیم؟ {تجربه تیم}


درست یک ماه و یک روز مانده بود به پایان کوارتر okr منتوریکس و هنوز برنامه‌های اینستاگراممان، آن‌طور که باید سر و سامان نگرفته بودند. در این مدت، 4 باری جلسه اینستاگرام برگزار ‌کردیم و همچنان بعد از جلسه، برنامه‌ها و کلمات روی بردِ برنامه‌ریزی شبیه لباس‌های پاره پاره‌ای بود که هیچ‌کاریشان نمی‌توانستی بکنی. تا این‌که بالاخره جرقه آخر زده شد و به یک استراتژی محتوای دقیق برای اینستاگرام رسیدیم. با من همراه باشید تا تجربه تدوین استراتژی محتوای اینستاگرام منتوریکس را با شما به اشتراک بگذارم.

آن‌چه در این مطلب می‌خوانید:

استراتژی محتوای اینستاگرام چیست؟

چرا اینستاگرام نیازمند استراتژی محتواست؟

۸ نکته که در استراتژی محتوای خود باید رعایت کنید

استراتژی محتوای اینستاگرام چیست؟

استراتژی به طور کلی به راه‌ها و روش‌های دقیق برنامه‌ریزی گفته می‌شود. حالا استراتژی محتوای اینستاگرام راه‌های بهبود محتوای منتشر شده در این پلتفرم،‌از استوری گرفته تا پست ویدئویی و تک‌اسلایدی گفته می‌شود. اینستاگرام با توجه به شهرت و کارکرد آسان آن به نظر به استراتژی خاصی نیاز ندارد. اما اشتباه نکنید! تعداد پست‌های شما،‌ قالب‌های پستی،‌ ویژگی‌های بصری،و... همگی در محبوبیت شما در بین افراد تاثیر دارند. 

تم کلی اینستاگرام منتوریکس

چرا اینستاگرام نیازمند استراتژی محتواست؟

شاید کسب و کار شما مستقیما از صفحه اینستاگرامتان تاثیر نگیرد یا به عبارتی روزی‌رسان شما اینستاگرامتان نباشد؛ اما این پایان ماجرا نیست. تمام رسانه‌های مجازی چنان به هم وصل شده‌اند که چه مستقیم و چه غیرمستقیم به آن‌ها نیازمند هستید. کافی است تمامی مشاغل را در نظر بگیرید تا متوجه حرفم شوید. مثلا همان‌طور که پزشک، مامور تنظیف، بانکدار و شرکت بیمه به هم وصلند، اینستاگرام، گوگل، یوتیوب، لینکدین و غیره چنان در هم تنیده‌اند که نادیده گرفتن هریک به ضرر خودتان است. پس بیایید حتی اگر قرار نیست اینستاگرام را به شکل مقصد نگاه کنیم، حداقل به شکل ابزاری برای رسیدن به مقصد در نظر بگیریم.

افراد از برندها انتظار دارند سبک و شخصیت قابل شناسایی در شبکه‌های اجتماعی مختلف داشته باشند. یک استراتژی محتوای خوب نیازمند خلاقیت و زمان است. پس یک راهنمای دقیق از فرمت پست و استوری‌های خود بسازید و موارد زیر را در آن مشخص کنید:

  • پالت رنگی و کدهای هرکدام را ثبت کنید.
  • تراکم استفاده از رنگ‌ها در پروفایل خود را بنویسید.
  • قالب استوری تعیین کنید.
  • فونت مشخصی برای تیتر‌ها و متن‌ها (انگلیسی و فارسی) مشخص کنید.
  • محل قرارگیری تیتر،‌ متن داخل پست و عکس را مشخص کنید.

ما قبلا در پستی جداگانه از چند و چون طراحی پیج اینستاگرام منتوریکس گفته‌ایم. شیما تیموری (پرفورمنس مارکتر منتوریکس) داستان این طراحی و تجربه‌هایش را نوشته که پیشنهاد می‌کنم آن را بخوانید:

بیشتر بخوانید: آموزش طراحی پیج اینستاگرام منتوریکس با مثال

پالت رنگی اینستاگرام منتوریکس

۸ نکته که در استراتژی محتوای اینستاگرام باید رعایت کنید

1. Big Picture یا تصویر کلی از فعالیت خود داشته باشید
قبل از شروع هر برنامه‌ریزی و استراتژی مشخص کنید دقیقا به چه عنوانی می‌خواهید شناخته شوید؟ چه کاری انجام می‌دهید و فعالیت اصلی شما چیست؟ چرا این فعالیت را انجام می‌دهید؟
حتی وقتی دارید برنامه‌های اینستاگرام را دانه به دانه می‌نویسید، سعی کنید این تصویر کلی را در بالای صفحه و بزرگ قرار دهید تا در حین برنامه‌ریزی از مسیر اصلی منحرف نشوید. داشتن تصویر کلی به شما کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌تر استراتژی خود را شاخه‌بندی کنید.

مثلا ما می‌خواهیم در اینستاگرام به عنوانی صفحه‌ای آموزشی و ارائه‌دهنده خدمات برای دیجیتال مارکترها و مدیران کسب و کارها شناخته شویم.

۲. پرسونا بسازید
مثل هر محتوای دیگر، برای این‌که نتیجه دلخواه از محتوایی که تولید می کنید بگیرید، لازم دارید مخاطبان خود را براساس یک سری کدهای رفتاری دسته‌بندی کنید.
به عنوان مثال پرسوناهای هدف ما شامل دو دسته‌اند: اسم دسته اول را سایه‌ها (shadows) گذاشتیم و دیگری (talents) یا همان افراد با استعدادی که دنبال یادگیری هستند.

سایه‌ها در واقع کسانی هستند که برای صفحه ما معمولا لایک و کامنت نمی‌گذارند و هدفشان چیز دیگریست؛ یعنی پیدا کردن ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ یا افزایش دانش بازاریابی. 

انتخاب اسم پرسونا سلیقه‌ای‌ست اما دسته‌بندی پرسوناها و تیپ‌های رفتاری افراد باید براساس یک واقعیت در مخاطبان شما شکل بگیرد. این‌کار نیازمند بررسی دقیق و زیرذره‌بین قرار دادن مخاطبان شماست.

ما براساس نظرات در پست‌ها، دایرکت و بررسی فالوئرهای‌مان به چنین نتیجه‌ای رسیدیم. حتی با کمک استوری اینستاگرام از فالوئرهایمان پرسیدیم که در چه حوزه‌ای مشغول به کارند و چه موقعیت شغلی دارند.

بیشتربخوانید: چطور پرسونا بسازیم؟ {آموزش قدم به قدم}

۳. تعداد پست‌ها را مشخص کنید
در نظر بگیرید چند پست در ماه برای صفحه و هدف شما مناسب است. می‌توانید آزمایش کنید. به عنوان مثال یک ماه ۸ پست منتشر کنید و ماه دیگر ۱۶ پست و ببینید از کدام نتیجه بهتری می‌گیرید. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که تهیه و انتشار محتوای اینستاگرام به پتانسیل تیم گرافیک و محتوای اینستاگرام هم بستگی دارد. اگر منابع محدودی دارید یا سایر بخش‌های دیجیتال مارکتینگتان اولویت بیشتری دارد، احتمالش هست که پست کمتری تولید کنید.

ما در تیم منتوریکس تصمیم گرفتیم سه پست در هفته منتشر کنیم.

 
۴. موضوع پست‌های خود را مشخص کنید
بعد از مشخص کردن تعداد پست، موضوعات پست را براساس خدماتتان تعیین کنید. از طرف دیگر، باید تعداد هر موضوع را هم در بیاورید. به عنوان مثال ما تصمیم گرفتیم ۱۲ پست در ماه منتشر کنیم و از این ۱۲ عدد،‌
۲ پست مارکتینگ،
۴ پست سئو،
۱ الی ۲ پست محتوا و
۴ پست پرفورمنس داشته باشیم.
هدف‌ها و تعداد پست‌ها باتوجه به کسب و کار و تصویر کلی شما می‌تواند متفاوت باشد.

۵. فرم تعیین کنید
قالب‌های پستی خود را مشخص کنید. ویدئوی کوتاه؟ ریلز؟‌ میم؟ پست‌های اسلایدی؟ یا تک اسلایدی؟ ببینید از کدام فرم‌ها می‌خواهید استفاد کنید و آن‌ها را یادداشت کنید. در حال حاضر اینستاگرام تمرکز بیشتری روی محتوای ویدئویی گذاشته. 

بیشتر بخوانید:‌ 18 نوع قالب محتوایی که بازاریابی محتوایی را به زانو درمی‌آورد

۶. تعداد پست‌ها را برای هر پرسونا را مشخص کنید
تعیین کنید که برای هر پرسونا چه تعداد پست لازم است؟ از این طریق می‌توانید، تعداد پست‌های ماهانه‌تان را بین تعداد پرسوناها تقسیم‌بندی کنید.

مخاطب خود را بشناس.

۷. قالب و محتوا برای هر پرسونا را ثبت کنید
مشخص کنید:

  •  برای هر پرسونا چه محتوایی لازم است تولید کنید؟
  •  این محتواها را در چه قالبی بهتر است بگنجانید؟

و بازهم تعداد تعیین کنید. مثلا اگر تعداد پست‌های شما برای یک پرسونا ۶ پست می‌باشد، این ۶ پست را باز به اعداد خردتری تقسیم کنید. مثلا ۲ پست ویدئویی، ۳ پست اسلایدی، ۱ پست تک اسلایدی.
۸. نکات را یادداشت کنید
تمام نکاتی که نیاز به بهبود و بررسی دوباره دارند را یادداشت کنید و چک لیست تهیه کنید. این‌طوری هم بعد از انجام هریک از کارها حس بهتری می‌گیرید،‌ هم اشراف بیشتری بر امور باقی‌مانده دارید؛ درنتیجه نظم بیشتری می‌گیرند.
تمامی مراحل بالا را می توانید برای استوری‌های اینستاگرام هم طی کنید و انتشار استوری‌های خود را هم هدفمند کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

بیشتر بخوانید:‌ راهنمای تولید محتوا در اینستاگرام {هر آنچه باید بدانید}

کلام آخر

جلسه که تمام شد، برد را که نگاه کردیم همگی یک نفس عمیقی کشیدیم. انگار بالاخره تکلیفمان در برزخ مشخص شد. فهمیدیم باید چه کار کنیم. هرچند که می‌دانستیم راه سختی در پیش داریم و چنین برنامه‌ای زمان‌بر است و نیازمند تمرکز بسیار اما حداقل دیگر گم نبودیم. برای ما نداشتن تصویر ذهنی همیشه ترسناک‌تر بوده تا انجام کار سخت. شما هم شروع کنید تا یک نفس راحت بکشید.

صدف صبوری
صدف صبوری

صدف ارتباطات اجتماعی خونده و به علوم اجتماعی و انسان‌شناسی علاقه‌منده. عاشق نقاشی کشیدنه و دوست داره راجع‌به هنر هرچی که هست رو بدونه. صدای بدی نداره و دوست داره در آینده آواز کلاسیک رو هم در کنار بقیه علایقش دنبال کنه. کلا نمی‌تونه تک‌بعدی باشه و همیشه مشتاق یاد گرفتن چیزای جدیده. ذهنش چهارچوب نداره و می‌تونه بدون فیلتر فکر کنه و این توی تولیدمحتوا هم خیلی بهش کمک می‌کنه. خودش معتقده ذهنش بیشتر تصویرسازه و همه‌چی رو اول به شکل تصویر می‌بینه تا کلمات...

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف