با این کار جزو نفرات اول دوره GA4 منتوریکس هستید. با شما در ارتباط هستیم :)
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب الکترونیکی رایگان

برو مرحله بعدی
 • 1
 • 2
 • 3
دوست عزیز
برای ارسال کتاب به ایمیل و شماره موبایل شما نیاز داریم.
برو مرحله آخر
 • 1
 • 2
 • 3
کتاب شما آماده است، دکمه دریافت لینک دانلود را بزنید.

لینک دانلود به شما ایمیل و پیامک شد.

خوشه بندی محتوایی چیست؟ +راهنمای خوشه بندی محتوا

نهال ظاهری
نهال ظاهری
18:00، 1399/08/17
خوشه بندی محتوایی چیست؟ +راهنمای خوشه بندی محتوا
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

خوشه بندی محتوایی چیست؟ +راهنمای خوشه بندی محتوا


مانیکای سریال فرندز را یادتان هست؟ دقت و وسواسی که در همه چیز داشت و کوچک‌ترین بی‌نظمی او را به هم می‌ریخت؟ همه‌ی ما کارشناسان محتوا و سئو هم باید یک مانیکای درون داشته باشیم که مراقب نظم محتوای سایتمان باشد. از گوگل که پنهان نیست، از شما چه پنهان که موتورهای جستجو هم یک مانیکای درون دارند و طبیعتا مانیکاها جای بهتری در قلب‌شان باز می‌کنند! حالا در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم چطور مانیکای سئو باشید و با خوشه ‌بندی محتوایی سایت‌تان، هم دلِ موتورهای جستجو را ببرید و هم دلِ مخاطبان را. همراه ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ منتوریکس باشید.

سروکله‌ی خوشه بندی محتوایی از کجا پیدا شد؟

سیب‌ِ بالا انداخته شده‌ی سئو سایت در سال‌های اخیر، هزاران چرخ خورده و هنوز که هنوز است به زمین بازنگشته! در طول این چرخ خوردن‌های مکرر هم تغییرات مختلفی به خود دیده، از تغییرات مداوم الگوریتم‌های رتبه‌دهی موتورهای جستجو گرفته تا اولویت‌بندی دستگاه‌های موبایلی و.... با این حال می‌توان گفت یکی از بزرگ‌ترین چرخش‌های این سیبِ وسوسه‌کننده، استفاده از مدل خوشه‌ بندی محتوایی به عنوان جدیدترین استراتژی سئو است که می‌خواهیم از سیر تا پیازش را در این مطلب به شما بگوییم.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) را یادتان هست؟ همانی که مفهوم کلمه کلیدی را جایگزین کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربران کرد تا بتواند مرتبط‌ترین مطالب را به کاربران نشان دهد؟ الگوریتم رنک برین گوگل در سال 2015 وارد میدان شد و به عنوان الگوریتمی تازه نفس و بسیار متشخص تلاش کرد وسعت ذهنی مخاطب هنگام جستجو را بهتر درک کند. زمزمه‌های استراتژی خوشه بندی محتوایی هم تقریبا همزمان با این الگوریتم به گوش رسید.

الگوریتم رنک برین

در واقع، رتبه‌بندی مناسب در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) به این معنی است که شما باید نشان دهید که هر یک از کلمات کلیدی هدف شما چه ارتباطی با یکدیگر دارند. اینجاست که پای خوشه‌های موضوعی (Topic Cluster) به میان می‌آید. همانطور که از قدیم‌الایام گفته‌اند، رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود!

از این مَثَلِ نَغز می‌خواهیم به اینجا برسیم که اگر خوشه بندی محتوایی را به شکل درستی اجرا کنید، رهروی سئویی خواهید بود که به صورت آهسته (اما پیوسته) سایتتان را به بالای صفحات نتایج موتورهای جستجو و ترافیک ارگانیک می‌کشانید. حالا بیایید ببینیم این خوشه بندی محتوایی چیست و چرا اهمیت دارد؟

با شرکت در دوره دیجیتال مارکتینگ منتوریکس بر تمام اصول بازاریابی محتوا و سئو مسلط شوید.

بیشتر بخوانید: سئو چیست؟

خوشه بندی محتوایی چی هست؟

اگر صاحب یک وب‌سایت هستید، یا قصد راه‌اندازی آن را دارید حتما با انبوهی از مطالب ریز و درشت در وب‌سایتتان دست‌وپنجه نرم می‌کنید یا خواهید کرد. این انبوه مطالب همان خوشه‌های محتوایی هستند که در وب سایت شما زندگی می‌کنند. به عبارت بهتر، خوشه موضوع گروهی از صفحات وب است که پیوستگی منطقی با هم دارند.

به فرض درست بودن همه چیز و البته زبردستی کارشناس سئو سایتتان، اگر نخ‌ این خوشه‌ها را بگیرید و بروید یک‌راست می‌رسید به یک موضوع مشترک و گسترده به نام محتوای ستون یا همان Pillar content.

محتوای ستون همانطور که از اسمش برمی‌آید مانند ساقه‌ی درختی عمل می‌کند که محتوای خوشه‌ها شاخه شاخه از آن جدا می‌شوند و در عین حال وابسته به همین ساقه هستند. اگرچه محتوای ستون معمولاً حول یک کلمه کلیدی گسترده با میزان جستجوی زیاد متمرکز شده است، خوشه‌های محتوایی روی کلمات کلیدی خاص‌تر با میزان جستجوی کوچک‌تر (قابل دستیابی) متمرکز شده‌اند.

محتوای خوشه ای

بگذارید با یک مثال مطلب را جا بیندازیم. فرض کنید یک آژانس دیجیتالی هستید که بر بازاریابی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی تمرکز کرده‌اید. یکی از مطالب ستون شما می‌تواند بر روی کلمه کلیدی "بازاریابی فیسبوک" (با جستجوی ماهانه 27100) متمرکز باشد.
در زیر چتر این کلمه کلیدی گسترده، می توانید خوشه‌های موضوعی پیرامون این کلمه‌ کلیدی به شکل زیر بچینید:

 • فیسبوک مارکتینگ برای کسب‌وکارهای کوچک (با جستجوی ماهانه 590)
 • برگزاری کمپین تبلیغات فیسبوکی (با جستجوی ماهانه 10)
 • چگونه تبلیغات فیسبوک را ارزیابی کنیم؟ (با جستجوی ماهانه 10)

پس از این‌که این قطعات محتوایی آماده شد، می‌توانید آن‌ها را با یک هایپرلینک به محتوای ستونتان لینک دهید. اینطوری هم به موتورهای جستجو ارتباط مطالب را می‌فهمانید و هم به کاربرانتان.

در واقع هدف سئویی خوشه‌های محتوایی به دست آوردن ترافیک برای کلمات کلیدی هدف و عباراتی با محدوده‌ی جستجوی پایین است.

بنابراین هر چقدر بتوانید رتبه بهتری برای خوشه‌ها به دست بیاورید، اعتبار بیشتری برای محتوای ستون در google ایجاد می‌کنید. چی از این بهتر؟

با سپردن وبسایت کسب و کار خود و انجام مراحل آن توسط خدمات سئو منتوریکس، کلیه موارد مرتبط به خوشه بندی محتوایی بصورت اصولی رعایت می شود.

خوشه محتوایی چه عناصری دارد؟

حالا که با چیستی خوشه‌ بندی محتوایی (Topic Clustring) آشنا شدید، بیایید نگاهی بیندازیم به سه مولفه مدل خوشه بندی محتوایی، یعنی:

 • محتوای ستونی
 • محتوای خوشه‌ای
 • هایپرلینک‌ها

هر یک از این مولفه‌ها چه هستند و چه نقشی بازی می‌کنند؟ در ادامه به تفکیک هر یک را معرفی کرده‌ایم:

 • محتوای ستون

محتوای ستون (Pillar Content) هسته خوشه محسوب می‌شود، چرا که محتوای آن موضوع گسترده‌تری را در برمی‌گیرد. طول آن معمولاً 3000 تا 5000 کلمه است که معمولاً تمام جنبه‌های یک موضوع خاص را در بر می‌گیرد. با این وجود فضای زیادی برای پاسخ به سوالات مختلف باقی می‌گذارد. محتوای ستون برای افرادی که با موضوع خاصی آشنا نیستند اما می‌خواهند مروری جامع بر آن داشته باشند بسیار مناسب است.

 • محتوای خوشه‌ای

اگر مطالب گفته شده را به دقت خوانده باشید، با اسم و رسم محتوای خوشه‌ای کاملا آشنا شده‌اید. برخلاف محتوای ستون که با یک موضوع گسترده سروکار دارد، محتوای خوشه‌ای روی یک کلمه کلیدی خاص متمرکز است که البته ربط مستقیمی به کلمه کلیدی هدف در محتوای ستون دارد. در نهایت، محتوای خوشه‌ای باید حاوی لینک‌هایی باشد که خوانندگان شما را به محتوای ستون ارجاع دهد. چه لینک‌هایی؟ بیایید قسمت بعد!

 • هایپرلینک

از بین این 3 عنصر، هایپرلینک‌ها ارزش بسیار کلیدی دارند. چرا؟ چون باعث می‌شوند ارتباط بین خوشه‌ها و محتوای ستون به شکل منطقی برقرار شود و نبض حیات سئو و محتوای سایتتان با سرعت قابل قبولی به تپش درآید. اگر می‌خواهید در مورد هایپرلینک‌ها بیشتر بدانید، مطلب هایپرلینک را حتما بخوانید.

برای اینکه دید واضح تری در مورد نحوه کارکرد مدل خوشه بندی محتوایی داشته باشید، بیایید نگاهی بیندازیم به این تصویر خوب از سایت دوست‌داشتنی هاب اسپات:

محتوای ستونی

این استراتژی در نهایت به شما کمک می‌کند تا دامنه‌ی نفوذ خود را توسعه دهید. یعنی کاری کنید که مجموع کل جستجوها برای کلمات کلیدی مرتبط با هدفتان بیشتر از مجموع جستجوهای تنها یک کلمه کلیدی اصلی باشد. علاوه بر این، خوشه بندی محتوایی به ساختار سایت شما کمک می‌کند و همه چیز را سروسامان می‌دهد.

بگذارید یک نکته‌ی در گوشی هم به شما بگوییم، هنگامی که یک پست وبلاگ در خوشه رتبه‌ی خوبی می‌گیرد، کل خوشه هم از این ترفیع سود می‌برند و از صدقه سر آن مطلب به جایگاه‌های بالاتر صعود می‌کنند. اینجاست که به قولِ رحمت در سریال پایتخت باید بگوییم: بیارم ناپلئونی رِ؟ D:

مدل خوشه‌بندی محتوایی چه اهمیتی دارد؟

از خانِ چیستی و چگونگی محتوای خوشه‌ای که گذر کنیم، می‌رسیم به خانِ سوم یعنی چرایی آن! چرا محتوای خوشه‌ای اهمیت دارد؟ بدون شک، کلمات کلیدی پایه و اساس تولید محتوا بوده و هستند. با این حال، همگام با نوآوری و بهبود مداوم تکنولوژی، تغییرات تدریجی در رفتار، نحوه تعامل کاربران یا استفاده از مجموعه خاصی از کلمات کلیدی اتفاق میفتد.

با توجه به این تغییر در رفتار کاربران، Google و سایر موتورهای جستجو در حال تغییر سیستم‌های خود برای پاسخگویی به جستجوی محتوای مبتنی بر موضوع هستند. استراتژی‌های موجود در زمینه SEO که نمی‌توانستند با تغییر رفتار سازگار شوند، در نهایت منسوخ شده و راه را برای استراتژی‌های جدید و موثرتر مانند مدل خوشه‌های محتوایی باز کردند.

باز هم تأکید می‌کنیم که کلمات کلیدی هنوز هم مهم هستند، اما هدف قرار دادن کل یک موضوع راهی‌ست که این روزها دنبال می‌شود.

این استراتژی دلایل متعددی دارد، از جمله:

 • موتورهای جستجو مطالب مرتبط را بهتر می‌فهمند

جستجوی کلمه کلیدی دقیق همچنان بااهمیت است. با این حال، الگوریتم‌های جستجو این روزها در درک اصطلاحات متعدد در یک موضوع بهتر عمل می‌کنند.

 • نتایج معتبر و قابل اعتماد چیزهایی هستند که گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌خواهند برای کاربرانشان فراهم کنند

ایجاد مداوم مطالب ارزشمند و دقیق در مورد یک موضوع خاص برای نشان دادن اعتبار به افراد و ربات ها ضروری‌ست. پیروی کردن از این استراتژی به مراتب بهتر از ساختن چند محتوای غیر مرتبط است که کلمات کلیدی رابطی با یکدیگر ندارند.
بنابراین تمرکز بر روی موضوعات به جای کلمه کلیدی خاص یکی از عوامل کلیدی در سئو سایت است که به دلیل مزایای زیر باید به آن توجه کنید:

 • کمک می‌کند بازدیدکنندگان را روی سایتتان نگه دارید

داشتن محتوای بی‌شمار و مرتبط با علایق بازدیدکنندگان باعث می‌شود مدت زمان بیشتری را در وب‌سایت شما بگذرانند و این یعنی پیروزی استراتژی سئو. از طرفی وقتی یک مقاله خوب ظاهر می‌شود، همه لینک‌های داخلی آن مقاله هم به‌خوبی عمل می‌کنند.اگر محتوایی درباره یک موضوع خاص تولید کنید و آن محتوا رتبه‌ی خوبی بگیرد، به تدریج بهبود رتبه‌بندی سایر مطالب مشابه شما را هم رقم می‌زند. در نتیجه، به تدریج به سمت رتبه‌های بالاتر در نتایج صفحات جستجو سوق پیدا می‌کنید.

 • برای شما ترافیک بیشتری می‌آورد

اگر خوشه شما از نظر رتبه‌بندی خوب عمل کند و رتبه‌ی خوبی در صفحات نتایج موتورهای جستجو بگیرد، بازدیدکنندگان بیشتری را هم به وب‌سایت شما جذب می‌کند. بازدیدکنندگانی که به احتمال زیاد در سایت شما می‌مانند و موجب افزایش بازدید و کانورژن شما می‌شوند.
با دلایلی که تا به اینجا آوردیم، برای استفاده از خوشه بندی محتوایی قانع شدید یا دلیل بیشتری می‌خواهید؟

محتوای خوشه‌ای چه بود؟

بگذارید همین ابتدای کار دلِ خوانندگان فراموش کارمان را شاد کنیم و مروری داشته باشیم روی خوشه بندی محتوایی. همانطور که قبلا هم گفتیم خوشه بندی محتوایی کمک می‌کند موضوعات سایت‌تان دسته‌بندی شود. موضوعات اصلی و کلیدی که معمولا بسیار پرجستجو و هدف سئو سایت هستند در این بخش توزیع می‌شوند و به اصطلاح ستون‌های محتوای سایت‌تان را تشکیل می‌دهند.

سپس برای هر یک از این ستون‌ها شاخه‌هایی تعریف می‌شود که دامنه‌ی جستجوی بالایی ندارند اما به قوام و گسترش محتوای ستون کمک زیادی می‌کنند.

محتوای ستوناگر نگاهی کلی به محتوای ستون و خوشه بندی محتوا داشته باشید

شما هم احساس می‌کنید هنوز چیزی کم است؟ احساس‌تان درست است. این حلقه‌ی گمشده «پیوند و ارتباط» محتوای ستون و خوشه‌هاست که از طریق هایپرلینک ایجاد می‌شود. با برقراری این ارتباط هم به موتورهای جستجو و هم خوانندگان‌تان می‌فهمانید مطلبی که در حال مطالعه‌ی آن هستند، شاخه‌های کدام ساقه‌ی محتوایی سایت‌تان را تشکیل داده‌اند. کاری نیکو و سئوپسند!

فکر می‌کنم کاملا برای‌تان یادآوری شد که خوشه بندی محتوایی چیست. حالا بیایید با هم ببینیم چطور می‌شود این خوشه‌ها را ایجاد کرد و چطور محتوای خوشه‌ای بنویسیم؟

قدم اول: خوشه‌ها را تعریف کنید

بعد از این‌که ستون‌ها را مشخص کردید (کلمات و موضوعات پرجستجو)، نوبت به مشخص کردن خوشه‌ها می‌رسد. پیش از این گفته بودیم که هدف شما باید ایجاد این مطالب خوشه‌ای حول‌و‌حوش موضوعات فرعی با کلمات کلیدی کم جستجو باشد.

خب حالا مشکل 2 تا شد. این کلمات کلیدی کم جستجو اما مرتبط را چطور می‌توان پیدا کرد؟ در نکته‌های سئو پایه (Basic Seo) بارها گفته می‌شود که به سراغ کلمات کلیدی که بر سر آن‌ها جنگ است نروید و کلمات کلیدی کوچک‌تر را انتخاب کنید. به صورت ایده‌آل، کلمات کلیدی که خوشه‌‌ها را حول محور آن ایجاد می‌کنید، باید هم‌عرض باشند و در یک پیشرفت خطی قرار بگیرند. برای شروع، بیایید با انتخاب موضوع و اولویت‌بندی شروع کنیم.

خوشه بندی محتواییلینک ارتباط بین خوشه‌ها و محتوای ستون است.

قدم دوم: اولویت موضوعی ایجاد کنید

خوشه بندی محتوایی و نوشتن محتوای خوشه‌ای، یک استراتژِی بلند مدت جهت کسب رتبه برای کلمات کلیدی هدف در موتورهای جستجوست. بگذارید با یک مثال مفرح این موضوع را واضح‌تر کنیم. بازی دومینو را تصور کنید. استراتژی خوشه بندی محتوایی چیزی شبیه بازی دومینوست. هر دومینو نشان‌دهنده‌ی حجم جستجو برای کلمه کلیدی خاصی‌ست.

اولین دومینو کوچک‌ترین کلمه است. به محض این‌که محتوایی که حول محور آن نوشتید، موفق به کسب رتبه شد، در حالت ایده‌آل باید تنه‌ای به کلمه‌ی کلیدی کمی بزرگ‌تر از خود بزند و موجب رتبه‌‌گیری آن هم بشود و این زنجیره به همین شکل ادامه یابد.

بگذارید با یک مثال خودمانی به شما بگویم چطور این استراتژِی را برای وب‌سایت منتوریکس پیاده‌سازی کردم. همانطور که می‌دانید وب‌سایت منتوریکس هم دوره‌های آموزشی دیجیتال مارکتینگ برگزار می‌کند و هم مشاوره دیجیتال‌مارکتینگ می‌دهد. دوره دیجیتال مارکتینگ منتوریکس شامل چند دوره‌ی تخصصی از جمله دوره سئو، دوره گوگل ادز، دوره ایمیل مارکتینگ و... می‌شود.

گام اول در خوشه بندی محتوایی مشخص کردن ستون‌هاست که برای منتوریکس شامل دوره دیجیتال مارکتینگ (کلیات)، سئو، محتوا، گوگل ادز، گوگل آنالیتیکس و بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) می‌شود. هر یک از این محتواهای ستون کلمات کلیدی هدفی دارند که بسیار پرجستجو و پررقابت هستند.

مثلا دوره سئو یکی از پررقابت‌ترین‌های این عرصه و به اصطلاح کلمه کلیدی گسترده‌ است. برای رسیدن به رتبه در آن نیاز داریم که با محتواهای خوشه‌ای که دربردارنده‌ی کلمات کلیدی مکمل آن است، حمایتش کنیم.

پس با استفاده از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی از جمله keyword everywhere extension، به دنبال کلمات کلیدی و عباراتی مرتبط با دوره سئو می‌گردیم: (اگر با ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی آشنایی ندارید، مطلب 6 ابزار رایگان جستجوی کلمات کلیدی را بخوانید).

خوشه بندی محتوایی 1

همانطور که در تصویر می‌بینید، برخی اصطلاحات وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها را برای خوشه‌ها هدف قرار دهیم.

مثلا بیایید روی آموزش مبتدی سئو کلیک کنیم تا ببینیم چه پیشنهاداتی برای‌مان در چنته دارد:

خوشه بندی محتوایی 2

همانطور که می‌بینید حالا چیزهایی داریم که بتوانیم روی آن‌ها کار کنیم.

اگر مثل منتوریکس قدم‌های اول را برمی‌دارید و به‌تازگی استراتژی محتوای خود را تدوین می‌کنید، بهتر است سراغ استراتژی کلمات کلیدی Long tail بروید. بنابراین خوشه‌های خود را با مباحث / کلمات کلیدی مانند:

 • اصول سئو: چگونه می‌توان بر اساس آن سئو سایت را افزایش داد؟ (میانگین جستجو 2000/ ماهانه)
 • آموزش سئو داخلی سایت/ سئو خارجی/ سئو تکنیکال: تکنیک‌های سئو سایت چیست؟ (میانگین جستجو 1500/ ماهانه)

همانطور که شروع به کسب رتبه برای این کلمات کلیدی می‌کنید (یا به اولین دومینو ضربه می‌زنید)، پست بعدی شما می‌تواند کلمات کلیدی با حجم جستجوی بیشتر را هدف قرار دهد:

 • مثلا آموزش سئو با میانگین جستجوی 3000-6000 ماهانه.

سلسله مراتب موضوع باید توسط اندازه جستجوهای مرتبط و چگونگی اتصال آن به محتوای ستون تعیین شود.

زمانی که برای این عبارات رتبه می‌گیرید، به Google این پیام را می‌دهید که وب‌سایت شما منبعی تخصصی در این زمینه است. بنابراین، احتمالاً همین کار را با اصطلاحات و عبارات مرتبط با حجم جستجوی بالاتر انجام می‌دهد.

یادتان باشد وقتی شروع به ایجاد محتوا حول‌وحوش کلمات کلیدی بزرگ و بزرگ‌تر می‌کنید، در نهایت، برای اصطلاحات اصلی در محتوای ستون خود هم موفق به کسب رتبه می‌شوید.

از دست ندهید: هزینه و شرایط انجام خدمات سئو وبسایت در منتوریکس 

قدم سوم: قصد کاربران را شناسایی کنید

این قاعده طلایی در تولید محتوا را آویزه‌ی گوش‌تان کنید: محتوا نوشته نمی‌شود، مگر برای مخاطب. بنابراین در تولید محتوا همیشه باید مخاطب را در اولویت قرار دهید. این چیزی است که تقریباً هر بازاریابی باید می‌داند، اما رعایت کردن این اصل نسبتا ساده در عمل گاهی فراموش می‌شود.

هدف اصلی شما این است که شکاف بین آنچه شخص در Google جستجو می‌کند و رسیدن به هدف نهایی‌اش را برطرف کنید.

بنابراین، همانطور که در استراتژی خوشه بندی محتوایی خود عمیق‌تر می‌شوید، باید دانش کافی در مورد انواع سوالاتی که مردم می‌پرسند را داشته باشید.

برای استفاده مجدد از مثال دوره سئو، بیایید ببینیم که مردم با استفاده از ویژگی Auto completion گوگل در مورد این موضوع کلی چه سوالاتی می‌پرسند. با توجه به این یافته‌ها، خوشه‌های موضوعی که ایجاد می‌کنید می‌توانند برای پاسخ به سوالاتی مانند سوالات زیر باشند:

 • اصول سئو چیست؟
 • تکنیک‌های سئو سایت چیست؟
 • خدمات سئو چیست؟
 • موتور جستجو چگونه کار می‌کند؟

پر بیراه نیست اگر بگوییم اصطلاح "قصد کاربر" شاید بزرگ‌ترین واژه در SEO امروز باشد. هرچه بهتر بتوانید با محتوای خود به ریشه‌یابی آن بپردازید، عشق بیشتری هم از Google دریافت می‌کنید!

قدم چهارم: ارزش لینک‌سازی داخلی را جدی بگیرید

لینک‌سازی داخلی به گوگل کمک می‌کند چند موضوع مهم را در مورد سایت شما بفهمد:

 • ارتباط بین خوشه‌ها با صفحات ستون
 • ارزش پیج‌ها
 • ارتباط صفحات داخلی

هدف اساسی استفاده از خوشه ‌بندی محتوایی این است که به موتورهای جستجو درک درستی از وب سایتمان بدهیم. همانطور که خوشه‌های موضوعی خود را به هم پیوند می‌دهید، همه این موارد باید ارتباط منطقی و اصولی با محتوای ستون داشته باشند.

گرچه ممکن است موارد استثنایی وجود داشته باشد، اما در حوزه خوشه بندی محتوایی، بهتر است قسمت عمده پیوند خود را در همان محتوای ستون نگه دارید. این کار به ساختاربندی صحیح سایت شما و گسترش موثر لینک‌سازی کمک بزرگی می‌کند.

با شرکت در دوره دیجیتال مارکتینگ منتوریکس آماده ورود به بازار کار شوید.

محتوای خوشه‌ای چطور گوگل را شیرفهم می‌کند؟

محتوای ستون پایه و اساسی‌ست که نحوه ارائه وب سایت شما به کاربران و موتورهای جستجو را بهینه می‌کند. وقتی هم کاربران و هم ربات‌ها وب‌سایت شما را می‌بینند، این ستون‌ها باید کاملاً مشخص کنند که سایت شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند و از چه ارزشی برخوردار است.
هدف نهایی شما با محتوای خوشه‌ای این است که در آینده‌ای نه چندان دور، رتبه‌بندی مناسبی برای کلمات کلیدی عمومی فوق العاده کسب کنید.

خوشه بندی محتوایی

در نهایت دسته‌بندی‌های شما باید چیزی شبیه این تصویر از آب دربیاید.

محتوای ستون باید بخش طولانی و جامع در مورد موضوع اصلی باشد. در حالی که این نوع دسته‌بندی به Google و کاربران نشان می‌دهد سایت شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند، خوشه‌های موضوعی حمایت‌گر نشان می‌دهد که شما موضوع را کاملا می‌شناسید و روی آن مسلط هستید.

اگر محتوای ستونی ایجاد کردید، اجازه ندهید همان‌جا بنشیند و پیر شود!

هر چند وقت یک‌بار تلاش کنید خوشه‌های جدید شامل موضوعات جدید، نکته‌ها، مثال‌ها و جملات تخصصی به آن اضافه کنید تا مطمئن شوید که مرتبط می‌ماند. این عناصر کمک می‌کند که رتبه‌گیری در جستجوهای گوگل باقی بماند.

چطور محتوای خوشه‌ای ایجاد کنیم؟

3 خان را با موفقیت پشت سر گذاشتیم. بیایید ببینیم خانِ چهارم چیست و چطور باید این خوشه بندی محتوایی را ایجاد کرد؟

نوشتن محتوای ستونی

 • موضوعتان را انتخاب کنید

اولین کاری که باید برای خوشه ‌بندی محتوایی انجام دهید این است که تکلیف خودتان را از همان ابتدای راه مشخص کنید: می‌خواهید در مورد چه چیزی بنویسید و در چه حوزه‌ای مرجع باشید؟ این موضوع می‌تواند در مورد ورزش، بازی یا سئو سایت باشد. با این حال، اگر با یک وب سایت کسب‌وکار سروکار دارید، سعی کنید تا آنجا که ممکن است به جایگاه کسب‌وکارتان پایبند باشید.

در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم که خوب است در هنگام انتخاب موضوع برای محتوای ستون خود به آن‌ها توجه کنید:

 • موضوع شما باید سنگ بنای اصلی تجارت شما باشد.
 • این موضوع باید چیزی باشد که می‌خواهید برای آن رتبه بگیرید.
 • این صفحه باید تمام جنبه‌های مختلف صفحه ستون را پوشش دهد اما باید به اندازه کافی گسترده باشد تا بتوانید مقالات متعددی درباره آن بنویسید.

وقتی سرانجام موضوع محتوای ستون خود را انتخاب کردید، وقت آن است که برای آن محتوا تولید کنید. با این کار شما به آینده‌نگرها کمک می‌کنید تا به طور مداوم به شما و برندتان اعتماد کنند.

 • محتواهای موجود را بازرسی کنید

پس از آن‌که موضوعتان را انتخاب کردید و تصویر روشنی از آنچه می‌خواهید در مورد آن صحبت کنید به دست آوردید، وقت آن است که به مرحله‌ی بعدی بروید. این مرحله کمی کارآگاه بازی دارد، یعنی باید یک ذره‌بین به دست بگیرید و مانند یک بازرس محتواهای سایتتان را بررسی کنید.

در این بررسی‌ها دقت کنید که اگر محتوایی دارید که با محتوای ستون شما همخوانی دارد، سریعا آن را به آن ستون پیوند دهید. اینطوری هم دستی به سروگوش محتواهای قدیمی‌تر کشیده‌اید و هم ارزش بیشتری به آن‌ها داده‌اید. کاری گوگل‌پسند و بسی شایسته!

 • کلمات کلیدی خود را بهبود دهید

اگرچه خوشه‌های موضوعی جدیدترین استراتژی امروز دنیای SEO هستند، اما این بدان معنا نیست که شما باید از کلمات کلیدی مورد نظر خود غافل شوید و یا آن‌ها را فراموش کنید. بهینه‌سازی مطالب و صفحات وب‌سایت باتوجه به کلمات کلیدی مدنظرتان کاری‌ست که باید به صورت مداوم انجام دهید و آن را به وادی فراموشی نسپارید.

به محض این‌که خوشه‌های محتوایی شما ساخته شود و کلمات کلیدی هدف خود را نهایی کنید، می‌توانید صفحات و محتوای خود را در خوشه خود به روز کرده و بهینه کنید.

 • تمام محتوای خود را با هم لینک کنید

وقتی تمام مطالب خود را کامل کردید، اکنون وقت آن است که آن‌ها را با یکدیگر و همچنین صفحه ستون پیوند دهید. وقتی در این مرحله هستید، همیشه به یاد داشته باشید که پیوندهای خود را متقابل کنید – یعنی هم پیوند داده شده باشد و هم محتوای خوشه‌ها به صفحه ستون پیوند داده بشود. این مرحله، مهم‌ترین بخش تهیه یک خوشه بندی محتوایی‌ست، چرا که این امر به وضوح به موتورهای جستجو مانند Google می‌فهماند که این مطالب به یکدیگر متصل و مرتبط هستند.

هنگامی که همه این تغییرات را در وب سایت خود اعمال کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که منتظر نتایج در تجزیه و تحلیل سایت خود باشید. با این حال، توجه داشته باشید که یک یا دو ماه طول می‌کشد تا تأثیر استراتژی خوشه بندی محتوایی را ببینید و احساس کنید. پس از گذشت زمان مشخص و مشاهده نتایج خوشه‌های محتوایی خود، خواهید دید که کدام صفحات در خوشه عملکرد بهتری دارند و کدام صفحات را باید برای بهبود رتبه‌بندی همچنان بهینه‌سازی کنید.

و اما کلام آخر: تداوم، تداوم و باز هم تداوم!

یادتان هست در ابتدای این مطلب در مورد مانیکا و پایبندی‌اش به نظم صحبت کردیم؟ استراتژی خوشه بندی محتوایی هم همین است؛ فرایندی مستمر و مداوم که تنها در بازه‌ی زمانی بلندمدت شما را به نتایج دلخواهتان خواهد رساند. بنابراین اگر برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشید و بتوانید خوشه‌های محتوایی را یکپارچه‌سازی کنید، قدرتمندترین سلاح SEO در دستان شماست! بعدش می‌توانید با خیال راحت بنشینید و به نتایج شگفت‌انگیز صفحات جستجو با لبخند بنگرید.

محتوای خوشه‌ای کمک می‌کند وب‌سایت منظم‌تری داشته باشید. از طرفی Topic cluster ارزش سئویی هم دارد و به‌نوعی کاری مخاطب‌پسند و صد البته گوگل‌پسند است. اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی ایجاد محتوای خوشه ای دارید یا سوالی در این زمینه برای‌تان ایجاد شده، خوشحال می‌شوم برایم کامنت بگذارید.

اگر این مطلب برای‌تان کاربردی بود، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «تولید محتوا چیست؟» را هم بخوانید. همچنین شما می‌توانید برای دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ جهت بهبود کسب‌وکارتان با ما تماس بگیرید.

نهال ظاهری
نهال ظاهری

نهال کارشناس ارشد سئو و مدیر پروژه‌های منتوریکس است. تخصص‌اش در برنامه‌ریزی، حل کردن چالش‌های پروژه‌ها و ایجاد هماهنگی بین اعضای تیم است. تجربه نهال در حوزه دیجیتال مارکتینگ منبع الهام همه اعضای تیم محسوب می‌شود.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
احمد آذری
1400/01/12
مقاله مفیدی بود. ولی بین خوشه ها نیازی نیست ارتباط یا لینک باشه. فقط با هسته
پاسخ...
ناشناس
1400/01/22
ممنون، در واقع بین محتوای هر خوشه با هم باید لینک‌سازی بشه و بین خوشه با محتوای ستون (هسته).
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف