سئو چیست؟ {با 0 تا 100 سئو آشنا شوید}

سینا یوسفی
سینا یوسفی
11:01، 1401/05/22
سئو چیست؟ {با 0 تا 100 سئو آشنا شوید}
4 رای    میانگین 3.5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

سئو چیست؟ {با 0 تا 100 سئو آشنا شوید}


برای اینکه بدانید سئو چیست، باید تمامی مفاهیم مربوط به سایت و الگوریتم‌های موتور جستجو را بدانید. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو کاری معمول و رایج است که باید از سمت تمامی سایت‌ها انجام شود. سئو و بهینه سازی وب سایت به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را در دسترس کاربران بیشتری بگذارید. شما می‌توانید دست به کار شده و خودتان با گذراندن دوره سئو، اصول سئو مقدماتی را اجرا کنید، اما امکان سئو سایت تضمینی هم با استخدام مشاوره سئو و برون سپاری کار وجود دارد. در این مطلب جامع از منتوریکس به شما می‌گوییم سئو چیست و چه بخش‌هایی دارد. همراه ما باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

سئو چیست؟

پاسخ سئو چیست به زبان ساده تنها یک چیز است؛ بهبود و بهینه سازی سایت و محتویات درون آن به شکلی که از نظر موتور جستجو و کاربر جذاب باشد. سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization است. با فراگیر شدن بحث بهینه سازی سایت در حوزه دیجیتال مارکتینگ، احتمالاً پست‌های زیادی را درباره سئو چیست در اینستاگرام می‌بینید، اما سئو در یک کلام بالا بردن رتبه و امتیاز سایت است. افزایش بازدید سایت در گوگل تنها با بهینه سازی ممکن است. البته شما می‌توانید از راه‌های میان‌بر استفاده کنید، اما تاثیر سئو را نخواهد داشت. اصول اولیه سئو تقریباً مشخص است، اما جزئیات و نحوه انجام بهینه سازی در طول زمان تغییرات زیادی کرده است. برای آن‌که همه چیز درباره سئو را بدانید، باید به سراغ منابع زیادی بروید اما تنها دوره‌های جدید و آموزش‌های به روز می‌تواند پاسخگوی سوالات شما باشد.

درصد بسیار کمی از کاربران صفحه دوم گوگل را بازدید می‌کنند؛ صفحه اول را هدف خود قرار دهید

درصد بسیار کمی از کاربران صفحه دوم گوگل را بازدید می‌کنند؛ صفحه اول را هدف خود قرار دهید

اهمیت سئو چیست؟

برای آن‌که بخواهید اهمیت بهینه سازی سایت را متوجه شویم، باید از جنبه‌های مختلف نتایج سئو را بررسی کنیم. کاربران هنگامی که یک عبارت یا کلمه کلیدی را در موتور جستجو مانند گوگل سرچ می‌کنند، با لیستی از نتایج شامل سایت‌های برتر با محتوای مفید و آموزنده برای کاربر از نظر الگوریتم های گوگل، رو‌به‌رو می‌شوند. در این بین کاربران عموماً به 3 تا 5 سایت اول اعتماد می‌کنند. بازدید سایت‌های ابتدایی نتایج گوگل، تفاوت معناداری با بقیه سایت‌ها دارد. سئو رتبه سایت شما را از نظر الگوریتم‌ها و خزنده‌های گوگل بالا می‌برد. با این اتفاق، شما شانس بیشتری برای جذب کاربران اینترنتی خواهید داشت. به طور کلی، اهمیت سئو و بهینه سازی سایت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

سئو و بهینه سازی رتبه سایت را بهبود می‌بخشد

برای مشاهده رتبه گوگل سایت‌های سئو شده کار سختی در پیش ندارید چون آن‌ها به طور معمول در صفحات اول گوگل قرار دارند.

باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود

افزایش بازدید سایت یکی از ملموس‌ترین نتایج سئو است. با بالاتر آمدن رتبه سایت در گوگل، کاربران بیشتری وارد سایت شما خواهند شد. کاربران به طور معمول اولین نتایج جستجوی گوگل را باز می‌کنند.

سئو قطعاً یکی از کلیدی‌ترین شاخص‌های هک رشد است که باید از سمت تمامی کسب‌و‌کارها پیگیری شود. با بهبود رتبه بندی سایت در گوگل، ترافیک ارگانیک بیشتری خواهید داشت که رشد کسب‌و‌کار شما را سرعت خواهد بخشید.

ترافیک مرتبط اهمیت دارد؛ افزایش ترافیک سایت در صورتی که کاربران هدف جذب نشوند، بی فایده است

ترافیک مرتبط اهمیت دارد؛ افزایش ترافیک سایت در صورتی که کاربران هدف جذب نشوند، بی فایده است

باعث جلب اعتماد کاربران می‌شود

سایت‌هایی که در اولین صفحات گوگل قرار دارند، اعتماد بیشتری را از کاربران به دست می‌آورند.

اهداف سئو چیست؟

اصلی‌ترین هدف بهینه سازی، بهبود رتبه سئو سایت است. این اتفاق می‌تواند باعث بالاتر رفتن کیفیت و کمیت ترافیک داخلی سایت شما شود. سئو کردن سایت هم برای کاربران و هم برای کسب‌و‌کار مفید است چون مستقیماً کیفیت جستجوی کاربر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شما می‌توانید مطمئن باشید که محتوای سایت‌های سئو شده، مفید و مرتبط با جستجوی شماست. این یعنی کاربران دقیقاً چیزی را پیدا می‌کنند که به دنبال آن هستند. در این بین، تولید محتوای سئو شده نقش خود را نشان می‌دهد.

هدف سئو، بهبود بک لینک‌ها، افزایش جستجوی ارگانیک، افزایش سرعت صفحه، تقویت اعتبار دامنه، برندسازی و بهبود لینک‌های داخلی است.

رعایت اصول سئوی محتوا، می‌تواند منجر به ورود کاربران بیشتر به تایید شود. از طرف دیگر، کاربران هم می‌توانند اطلاعات بیشتری را از محتوای شما به دست بیاورند. سئو کردن سایت باعث افزایش رتبه در گوگل می‌شود. نتیجه این اتفاق، ورود ترافیک ارگانیک بیشتر به سایت شماست، اما این که بتوانید این کاربران را به خریدار و مشتری تبدیل کنید یا همان نرخ تبدیل را بالا ببرید، موضوعی جداگانه است. از جمله مهم‌ترین بخش‌های سئو و بهینه سازی، بهبود رابط و تجربه کاربری است. این کار باعث نگه داشتن کاربر در سایت می‌شود اما بدون رعایت اصول نگارش سئو، باز هم احتمال از دست رفتن مشتریان بالقوه وجود دارد. چک کردن رتبه سایت در گوگل به شما کمک می‌کند تا میزان تاثیر پذیری تغییرات سئویی خود را بر الگوریتم‌های موتور جستجو ببینید. در صورتی که رتبه شما پس از اعمال تغییرات کوچک و بزرگ، تفاوت چندانی را نشان نداد، یعنی کارتان را به درستی انجام نداده‌اید.

 

سئو از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

سئو 3 بخش کلی دارد که هر کدام دریایی هستند، اما در کنار هم ما را به ساحل امن گوگل می‌رسانند. در ادامه هر 3 بخش توضیح داده شده‌اند.

سئو تکنیکال

درک مفهوم اینکه سئو تکنیکال چیست، راحت است. سئو تکنیکال شامل تمام مواردی می‌شود که به خزنده‌های گوگل یا هر موتور جستجو دیگر کمک می‌کند تا محتوای درون سایت را بهتر و سریع‌تر ایندکس کنند. بودجه خزش محدود است و از همین مقدار محدود باید به شکل بهینه استفاده کرد. در صورتی که زمان و توان خزنده‌های موتور جستجو را صرف بازدید لینک‌های خراب، از کار افتاده و نادرست کنید، احتمال افت رتبه سایت وجود دارد. شما باید چک لیست سئو تکنیکال داشته باشید و مطابق با آن، مرحله به مرحله بهبود را اعمال کنید. برای شروع چک لیست زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده از SSL

از سال 2014، گوگل اهمیت زیادی به آدرس‌های دارایی پیشوند https در مقایسه با آدرس‌های http می‌دهد.

 • موبایل فرندلی بودن سایت

افزایش کاربران موبایلی باعث شده که موبایل فرندلی بودن سایت از جمله فاکتورهای اصلی گوگل برای امتیازدهی باشد. برای آشنایی بیشتر با موبایل فرندلی، مطلب «سایتت را با موبایل رفیق کن» را ببینید.

اگر کاربران از سایت شما خوششان بیاید، گوگل هم به شما اهمیت می‌دهد

اگر کاربران از سایت شما خوششان بیاید، گوگل هم به شما اهمیت می‌دهد

برای اینکه بهتر با مفهوم طراحی سایت، رابط و تجربه کاربری آشنا شوید، می‌توانید «تأثیر طراحی تجربه کاربری (UX) بر سئو» را بخوانید.

 • بهینه سازی سرعت سایت

لود شدن سریع محتوای وابسته به فاکتورهای زیادی مانند سرعت هاست، سرعت DNS، تعداد HTTP reques، فایل‌های CSS و حجم عکس‌ها دارد.

 • رفع مشکل duplicate content

وجود duplicate content باعث سردرگمی کاربران و الگوریتم‌های موتور جستجو می‌شود.

 • استفاده از نقشه سایت XML

نقشه سایت به خزنده‌های موتور جستجو برای درک بهتر صفحات وب کمک می‌کند.

 • استفاده از rich snippet

با اضافه کردن structured data به موتور جستجو کمک می‌کنید تا محتوای درون صفحه را بهتر بفهمند.

بیشتر بخوانید: معرفی 5 مدل ریچ اسنیپت پرکاربرد

 • ثبت سایت در Google Search Console

گوگل سرچ کنسول یک ابزار رایگان است که به شما این امکان را می‌دهد تا سایت خود را برای ایندکس شدن ثبت کنید.

سئو داخلی (On-page)

سئو داخلی (On-page) راهکار بهبود و بهینه سازی محتوای درون صفحات برای موتورهای جستجو و کاربران است. رایج‌ترین اصول و قواعد سئو آن پیج، شامل بهبود محتوا، تگ‌ها، لینک‌های داخلی و آدرس صفحات است. رعایت اصول سئو متن، به خزنده‌های گوگل برای درک بهتر عناوین و کلمات کلیدی کمک می‌کند.

سئو on page، شامل تمامی فعالیت‌هایی می‌شود که منجر به بهبود جایگاه صفحه در صفحه جستجوی کاربر و گرفتن ترافیک شود.

گوگل تمام محتوای صفحات را برای پیدا کردن کلمات کلیدی جستجو می‌کند. استفاده از محتوای سئو شده، کار گوگل را برای پیدا کردن کیورد‌ها راحت‌تر می‌کند. با سئو تکنیکال، گوگل رتبه سایت شما را در نتایج جستجو بهبود می‌بخشد. یعنی شانس بیشتری برای ورود کاربران خواهید داشت. اما اینکه چقدر بتوانیم کاربران را به خواندن متن و دیدن محتوای درون صفحه ترغیب کنیم، به سئو On page بستگی دارد. مفیدترین محتواهای نوشته شده، لزوماً بهترین محتوا از نظر موتور جستجو نیست. بنابراین باید نوشته‌های خود را با کلمات کلیدی، عکس‌های مرتبط، جدول، نمودار و… غنی کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید کاربران را به حضور در سایت و خواندن ادامه مطلب کلیک کنید. برای آن‌که بخواهید اصول سئو در تولید محتوا را رعایت کنید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • تجربه کاربری
 • نرخ پرش یا Bounce Rate
 • هدف کاربر از جستجو و تولید محتوای پاسخگوی نیاز کاربر
 • سرعت لود صفحه
 • نرخ CTR

سئو خارجی (Off page)

سئو خارجی یا سئو آف پیج شامل تمامی کارهای خارج از سایت است که روی رتبه سایت در گوگل اثر می‌گذارد. در مقایسه با سئو آن پیج، تمامی فاکتورهای سئو off page در خارج از سایت باید بررسی شوند. عملاً شما کاری با محتوای درون سایت ندارید و تنها باید به دنبال مشکلات خارج سایت باشید. بعضی از راهکارهایی که به عنوان سئو آف پیج معرفی می‌شود، مستقیماً با سایت مرتبط هستند. کارهایی مانند گرفتن بک لینک‌های معتبر، پیدا کردن broken linkها، اعتبار دامنه و صفحه و… در این دسته قرار می‌گیرند.

سئو off page می‌تواند رتبه صفحات داخلی سایت را به سرعت بهبود ببخشد. از جمله کارهایی که منجر به سئو سریع سایت می‌شود، استفاده از بک لینک برای یک صفحه خاص است. با انجام دادن تمامی این کارها رتبه شما در نتایج گوگل رشد قابل توجهی خواهد کرد. بنابراین می‌توانید پس از انجام سئو آف پیج، انتظار ترافیک ارگانیک و غیرارگانیک بیشتری را داشته باشید. کارهایی مانند بازاریابی شبکه اجتماعی، انتشار رپورتاژ آگهی، اینفلوئنسر مارکتینگ و… هم می‌تواند به عنوان بهینه سازی off page شناخته شود.

خدمات سئو با منتوریکسبرای دریافت خدمات سئو با ما تماس بگیرید: 02191006866

اصول سئو چیست؟

رعایت اصول سئو شاید در نگاه اول آسان به نظر برسد. اما تا زمانی که آشنایی با اصول سئو به حد کامل نرسیده باشد، احتمالاً در انجام بهینه سازی سایت دچار مشکل خواهید شد. اصول سئو می‌تواند با در نظر گرفتن بخش‌های مختلفی از فضای دیجیتال تعریف شود. برای مثال اصول سئو اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر، تفاوت زیادی با قواعد بهینه سازی سایت دارد. ممکن است در نتیجه و هدف، این دو کار یکسان باشند اما در مسیر انجام کار بهینه سازی، تفاوت زیادی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، بد نیست نگاهی به مطلب «سئو اینستاگرام چیست؟ {راهنمای گام به گام}» بیندازید.

با استراتژی‌های گوگل برای گرفتن بهترین نتیجه همراهی کنید

با استراتژی‌های گوگل برای گرفتن بهترین نتیجه همراهی کنید

با در نظر گرفتن اینکه گوگل پُرطرفدارترین و محبوب‌ترین موتور جستجو محسوب می‌شود، عمده بهینه سازی‌هایی که که برای سایت انجام می‌شود، با در نظر گرفتن فاکتورهای الگوریتم گوگل صورت می‌گیرد. در صورتی که بتوانیم خزنده‌های گوگل را برای ایندکس کردن سایت مجاب کنیم و از آن‌ها امتیاز خوبی بگیریم، برای باقی موتورهای جستجو مشکل خاصی نخواهیم داشت. با در نظر گرفتن فاکتور‌ها و مشخصه‌های مهم برای گوگل، چک لیست زیر را می‌توان به عنوان قدم‌های اول افزایش رتبه سئو در نظر گرفت:

 • سن و اعتبار دامنه
 • استفاده از از کلمات کلیدی در عنوان متن
 • استفاده از متا تایتل و متا دیسکریپشن غنی شده از کلمات کلیدی
 • استفاده درست از تگ‌های هدینگ
 • تولید محتوا با تعداد کلمات مناسب
 • رعایت چگالی کلمات کلیدی
 • استفاده از کلمات کلیدی Long Tail و LSI
 • بالا بردن سرعت سایت و لود صفحات
 • استفاده از AMP
 • بهبود محتوای سایت مطابق با الگوریتم‌های گوگل
 • از بین بردن مشکل Duplicate Content با تگ کنونیکال
 • بهینه سازی عکس‌ها و استفاده از متن جایگزین برای آن‌ها
 • به‌روزرسانی متن‌ها
 • گرفتن بک لینک‌های قوی و باکیفیت
 • موبایل فرندلی کردن صفحات
 • بهبود رابط کاربری موبایلی
 • استفاده از محتواهای بصری (عکس، ویدیو، اینفوگرافیک، چارت و نمودار، جدول)
 • رفع مشکل Broken Links
 • بالا بردن خوانایی متن‌ها
 • استفاده از گواهینامه SSL
 • ساخت فایل Robots.txt
 • ساخت نقشه سایت
 • بهبود Bounce Rate
 • بهبود نرخ CTR در جستجوهای ارگانیک
 • پایین نگه داشتن نرخ پرش
 • بررسی ریدایرکت‌ها و ارور 4xx

انواع سئو چیست؟

برای انجام سئو و بهینه سازی، راهکارهای زیادی وجود دارد. روش‌های متفاوت انجام سئو باعث شده که مسیرهای جداگانه‌ای برای افزایش سئو سایت به وجود بیاید. روشی که شما برای بهینه سازی سایت انتخاب می‌کنید، هزینه‌های مادی و معنوی متفاوتی برای شما خواهد داشت. 3 نوع سئو کلاه سفید، کلاه خاکستری و کلاه سیاه وجود دارد. قبل از آن‌که بخواهید افزایش سئو سایت‌تان را برون سپاری کنید یا خودتان آن را انجام دهید، باید با معیارها و ویژگی‌های هر کدام از این روش‌ها آشنا شوید.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید تنها از روش‌هایی استفاده می‌کند که مطابق استانداردهای موتور جستجو باشد. سئو کاران کلاه سفید، فقط به سراغ تاکتیک‌های پذیرفته شده می‌روند و سعی در گول زدن الگوریتم‌های موتور جستجو ندارند. سئو سفید روی نتایج جستجوی ارگانیک تاثیر می‌گذارد و پایدارتر از روش‌های دیگر است. ممکن است این روش برای شما هزینه اولیه بیشتری داشته باشد. رسیدن به نتیجه و هدف دلخواه هم، در روش سئو کلاه سفید زمان‌بر است. از جمله فاکتورهای پذیرفته شده این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کلمات کلیدی مهم در آدرس صفحه
 • استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در تولید محتوا به شکلی که keyword stuffing رخ ندهد
 • اضافه کردن لینک‌ها و دکمه‌هایی برای بهبود گردش کاربر در سایت
 • گذاشتن لینک شبکه‌های اجتماعی برای جذب کردن مخاطبان
 • پست کردن محتوای ویدیویی

سئو کلاه خاکستری چیست؟

روش‌های سئو کلاه خاکستری تقریباً مشابه سئو کلاه سفید است اما در بعضی از جزئیات تفاوت وجود دارد. روش‌های سئو کلاه خاکستری ریسکی‌تر از روش سئو سفید است. به همین دلیل احتمال جریمه شدن از سمت گوگل وجود دارد. البته سئو کلاه خاکستری شامل روش‌های ممنوع نیست. در این تکنیک تنها از راهکارهای استفاده می‌شود که ممکن است در استاندارد الگوریتم موتور جستجو وجود نداشته باشد اما نتیجه نهایی مطلوب و قابل قبول خواهد بود. سئو خاکستری می‌تواند فاکتور‌ های سئو و بهینه سازی سایت را بدون آن‌که جریمه‌های سنگین و اثرات منفی برای شما وجود داشته باشد، بهبود ببخشد. قبل از آن‌که بخواهید به سراغ متدهای کلاه خاکستری بروید، باید جدولی از مزایا و معایب آن تهیه کنید. روش‌های این متد را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اضافه کردن متن به محتوا‌های قدیمی
 • خرید دامنه‌های منقضی شده و استفاده از اعتبار آن
 • سود بردن از چگالی کلمات کلیدی
 • خرید بک لینک
 • داشتن اکانت‌های شبکه مجازی متعدد

امار تقریبی تعداد کاربران ایرانی در شبکه های مجازی

آمار تقریبی تعداد کاربران ایرانی در شبکه های مجازی

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کاران کلاه سیاه از روش‌های غیر قانونی و نامناسب برای اول شدن در نتایج گوگل استفاده می‌کنند. تعرفه بهینه سازی سایت با روش کلاه سیاه ارزان‌تر از بقیه روش‌ها است و رسیدن به نتیجه نهایی، در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد. به همین دلیل شاید برای استفاده از متدها و تکنیک‌های کلاه سیاه ترغیب شوید. اما هر چقدر که با روش‌های سئو کلاه سیاه سریع به صفحه اول گوگل بیایید، به همان سرعت هم از صفحه اول حذف خواهید شد. ماندگاری و پایداری رتبه سایت شما، آنقدر نخواهد بود که بتوانید کاربران زیادی را به سایت‌تان جذب کنید. علاوه بر آن، با اطلاع الگوریتم‌های موتور جستجو از روش‌های غیرقانونی، سایت شما مشمول جریمه و حذف از نتایج گوگل خواهد شد. استفاده از این روش احتمالاً تنها مناسب به سایت‌هایی است که برای یک مدت زمان کوتاه می‌خواهند در صفحه اول و حتی لینک اول قرار داشته باشند و پس از آن دیگر نیازی به نگه داشتن رتبه ندارند. در صورتی که به دنبال سئو داخلی و سئو خارجی ماندگار و مطابق با استانداردهای روز هستید، روش‌های کلاه سیاه را استفاده نکنید. استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه زیر ممنوع است:

 • استفاده از تکنیک Keyword Stuffing یا پاشش کلمات کلیدی
 • به کار بردن تکنیک Cloaking و نشان دادن دو محتوای متفاوت به کاربر و موتور جستجو
 • تغییر مسیر کاربر با ریدایرکت آدرس متفاوت نسبت به آن چیزی که کلیک کرده است
 • تولید محتوای بی‌کیفیت
 • خرید بک لینک‌های زیاد و متعدد
 • سوء استفاده از ریچ اسنیپت و Structured Data

هدف از پیدا کردن کلمات کلیدی در سئو چیست؟

نمی‌توانید انتظار آن را داشته باشید که برای تمامی کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربر، سریعاً به رتبه ۱ بیاید. در مدت زمان کوتاه که بتوانید نتیجه مطلوب را از بهینه سازی سایت دریافت کنید، باید به سراغ سئو یک کلمه خاص و پُرجستجو بروید. استفاده از کلمات کلیدی lsi و کلمات کلیدی Long Tail می‌تواند نقش زیادی در افزایش رتبه سایت داشته باشد. شما می‌توانید محتواهای مختلفی را با در نظر گرفتن کلمات کلیدی مرتبط و مشابه تولید کنید. پس از آن، احتمال قرارگیری شما برای آن کلمه کلیدی خاص در صفحه اول گوگل بالا خواهد رفت. اما اینکه چرا اینقدر پیدا کردن کلمات کلیدی در سئو اهمیت دارد، موضوع دیگری است. برای پاسخ دادن به این سوال باید کمی درباره سئو بیشتر بدانیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع استفاده از کلمات کلیدی LSI+ مثال و تمرین کاربردی

سئو و بهینه سازی سایت پس از افزایش تعداد کاربران اینترنتی و به وجود آمدن مراجع مختلف محتوایی، اهمیت زیادی پیدا کرد. هدف موتور جستجو مانند گوگل آن است که بهترین، مرتبط‌ترین و مفیدترین محتوا را به کاربر نشان دهد. علاوه بر آن، کاربر هم می‌خواهد در سریع‌ترین زمان ممکن بهترین سایتی را که جامع‌ترین پاسخ را به سوال و نیاز او داده، پیدا کند. به همین دلیل الگوریتم‌های گوگل به رتبه بندی سایت و امتیاز دهی به محتواهای آن روی آورده‌اند. گوگل بهترین سایت‌ها را با بیشترین امتیاز در صفحه اول قرار می‌دهد. برای اینکه بتوانید شما هم در صفحه اول قرار بگیرید باید از کلید واژه در سئو محتوای خود استفاده کنید. کلمات کلیدی یا کلید واژه‌ها، عباراتی هستند که بیشترین جستجو را دریافت کرده‌اند. برای انجام سئو سایت، شما باید به کلید واژه‌ها دقت کنید. کیورد ریسرچ به شما کمک می‌کند تا تمامی کلمات کلیدی مرتبط با عنوان محتوا را پیدا کنید. در صورتی که محتواهای شما غنی از کلمات کلیدی باشد، گوگل آن را به عنوان محتوای مفید و مناسب برای کاربر خواهد شناخت.

تولید محتوای سئو شده

یک سایت به محتواهای آن زنده است. بدون محتوا، گوگل نمی‌تواند شما را به عنوان یک کسب‌وکار موفق و سایت مفید به کاربر نشان دهد. در سال‌های گذشته بسیاری از سایت‌هایی که محتوای به درد بخور، مرتبط یا مفید نداشتند از نتایج جستجوی گوگل حذف شدند. حتی اگر مجموعه‌ای از محتواهای باکیفیت داشته باشید، در صورتی که نظم در انتشار و مدیریت آن‌ها وجود نداشته باشد، امتیاز خوبی نخواهید گرفت.

تولید محتوا سئو شده، بیشترین اثر را روی بالا آمدن سایت شما در صفحه اول گوگل خواهد داشت. با پیدا کردن کلید واژه‌های مهم و انجام پروسه کیورد ریسرچ، شما مجموعه‌ای از کلمات و عبارت‌های مهم را به دست می‌آورید. اما تا زمانی که از این عبارات در متن استفاده نشود، اثر مثبتی نخواهند داشت. شما باید تولید محتوای منظم و مستمر داشته باشید. تولید محتوای متنی، ویدیویی، گرافیکی و صوتی، می‌تواند انواع کاربران را به سمت سایت شما سرازیر کند. اما با در نظر گرفتن تمامی فرمت‌های محتوا، باز هم باید از متن و کلمات برای معرفی آن‌ها به گوگل استفاده کنید. چارچوب محتوا باید مشخص باشد. تمامی محتواها برای تولید نیازمند ۵ مرحله هستند:

 1. ایده پردازی
 2. تولید
 3. ویرایش
 4. آپلود کردن
 5. منتشر کردن

با در نظر گرفتن این 5 مرحله، شما می‌توانید هر نوع محتوایی را تولید کنید. اما تولید محتوای متنی بیشترین اهمیت و نقش را در سایت دارد. کیورد ریسرچ تنها بخشی از مسیری است که باید برای داشتن بهترین و باکیفیت‌ترین محتواهای متنی طی کنید. نوشتن کار سختی نیست ولی اگر بخواهید با هدف و منظور خاصی برای کاربر مشخصی بنویسید، کار کمی مشکل می‌شود. در یافتن و استفاده کردن از کلمات کلیدی، باید 3 چیز در ذهن شما وجود داشته باشد:

 • تعداد جستجو
 • دشواری کلید واژه
 • نیت کاربر از جستجو
3 گام مهم در انتخاب کلمات کلیدی
3 گام مهم در انتخاب کلمات کلیدی
متن‌های شما باید پاسخگوی سوالات و ابهامات کاربران باشد. هرچقدر که بتوانید عناوین و سرفصل های خود را به عبارت جستجو شده توسط کاربر نزدیک کنید، شانس دیده شدن متن شما بیشتر خواهد شد. فرایند تحلیل زبان طبیعی توسط گوگل به شکلی انجام می‌شود که کاربران حتی با نوشتن سوالات خود، می توانند جواب مورد نظر را دریافت کنند. بنابراین سعی کنید در متن‌های سایت، از پُرجستجوترین کلمات کلیدی LSI و Long Tail استفاده کنید.
 
بیشتر بخوانید: سئو ویدئو چیست؟

بررسی دوره‌ای سئو سایت

بسیاری از کسب‌و‌کارها، سئو را یک راهکار یکباره و دائمی می‌دانند. این تصور کاملا اشتباه است. سئو و بهینه سازی سایت برای حل مشکلات فعلی انجام می‌شود. الگوریتم‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو، دارای استانداردهای خاصی است. در صورتی که سایت‌ها و نرم افزارهای تحلیل و آنالیز سئو، مغایرتی را با این استاندارد‌ها در سایت ما پیدا کنند، آن را به عنوان مشکل می‌شناسند.

با در نظر گرفتن تغییرات همیشگی و توسعه پیوسته الگوریتم‌های موتورهای جستجو، باید همواره بهینه سازی سایت‌مان را به طور مرتب بررسی کنیم. این امکان وجود دارد که با معرفی الگوریتم‌های تازه و استانداردهای جدید، مجبور به به‌روزرسانی سئو شویم. علاوه بر آن، آپدیت کردن سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری سایت، سئو را دچار تغییر می‌کند. هرگونه تغییر در گرافیک و استایل سایت هم می‌تواند روی سئو تاثیر گذار باشد. بنابراین نمی‌توان بهینه سازی سایت را تنها برای یکبار و به شکل دائم اجرا کرد. شما باید به طور متناوب بررسی‌های لازم را از میزان بهینه بودن سایت‌تان داشته باشید.
جدای از تمامی این مسائل، به‌روز‌رسانی محتوا ها باید همواره انجام شود. محصولات، خدمات و نوشته‌های بلاگ در معرض دید بیشترین کاربران هستند. با به‌روز‌رسانی مداوم، به گوگل می‌فهمانیم که برای محتواهای درون سایت خود، اهمیت و ارزش قائل هستید. گوگل به سایت‌هایی که فعالیت همیشگی و مستمر دارند، اهمیت بیشتری می‌دهد. برای آن‌که بخواهید رتبه و امتیاز بهتری در نتایج جستجوی گوگل داشته باشید، باید فعال بمانید. فاصله افتادن و نداشتن نظم در بارگذاری محتوا، آپدیت و کارهایی از این قبیل، باعث اثر منفی روی رتبه سایت شما می‌شود. اهمیت داشتن استراتژی سئو و جدول محتوایی، در اینجا مشخص می شود. برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای سئو سایت باید انجام شود. در هر مرحله، بعد از رسیدن به جایگاه مورد نظر در بازه کوتاه مدت، قدم‌های بعدی معین شود.

ابزارهای سئو چیست؟

حتی بهترین سئو کارها نمی‌توانند بدون ابزار و برنامه‌های کاربردی، سئو وبسایت را انجام دهند. برای آن‌که بخواهیم تحلیل سئو سایت را به درستی انجام دهیم، باید از ابزارهای مختلفی استفاده کنیم. بدون تحلیل و آنالیز سایت، تدوین استراتژی سئو امکان پذیر نیست. دانلود نرم افزار سئو و بهینه سازی می‌تواند برای شروع خوب باشد اما کافی نخواهد بود. حتی در صورتی که از کامل‌ترین و جامع‌ترین برنامه‌ها و نرم افزارهای آنلاین و آفلاین برای گرفتن گزارش سئو استفاده کنید، باز هم باید به طور مرتب به دنبال افزونه‌ها و قابلیت‌های جدید باشید. الگوریتم های گوگل و دیگر موتورهای جستجو همواره در حال تغییر هستند. بنابراین نمی‌توان یک سایت یا برنامه را به عنوان ابزار نهایی معرفی کرد. شما باید از بهترین ابزارهای سئو استفاده کنید. ابزارهای سئو سایت ممکن است پولی یا رایگان باشد. شما می‌توانید با در نظر گرفتن نیاز، هدف و بودجه‌تان برای دانلود رایگان یا خرید هر کدام از آن‌ها اقدام کنید.

درصد موفقیت شما در انجام کارهای سئو و بهینه سازی سایت، وابسته به ابزارهایی است که استفاده می‌کنید.

ابزارهای رایگان سئو

لزوم نیاز به خرید و پرداخت پول برای ابزارهای سئو نیست. اگر به دنبال بهترین ابزار رایگان سئو باشید، قطعاً می‌توانید لیستی از بهترین ابزارها، وبسایت‌ها و برنامه‌های مختلف را پیدا کنید. بعضی از ابزار‌ها به طور کامل رایگان هستند و بعضی دیگر بخشی از امکانات خود را به شکل رایگان در اختیار کاربران می‌گذارد. نتیجه اما یکسان است. اگر یک مشکل در سایت شما وجود دارد، هر دو ابزار رایگان و پولی آن را گزارش خواهند کرد. اگر بخواهیم لیستی از بهترین ابزارهای رایگان سئو معرفی کنیم، قطعاً نام‌های زیر در آن خواهد بود:

 • Bing Webmaster Tools
 • گوگل دیتا استودیو
 • گوگل آنالیتیکس
 • Keyword Hero
 • MozCast
 • گوگل سرچ کنسول
 • Keywordtool.io
 • افزونه MozBar
 • افزونه Keyword Everywhere
بیشتر بخوانید: ۱۳ اکستنشن کروم برای سئوکارها

ابزارهای گوگل برای سئو

گوگل به عنوان بزرگ‌ترین و شناخته شده‌ترین موتور جستجو، ابزارهای مختلفی را برای بررسی فاکتور‌های سئو به شکل رایگان در اختیار کاربران می‌گذارد. شما می‌توانید هر کدام از ابزار‌های زیر را به عنوان وسیله‌ای برای تحلیل و آنالیز سایت در نظر بگیرید. ابزارهای سئو گوگل آنقدر گسترده و جامع هستند که شاید نیازی به ابزارهای دیگر نداشته باشید. اما بهتر است از ابزارهای گوگل، در کنار سایت‌ها و برنامه‌های دیگر استفاده کنید تا هرچه بیشتر درباره وضعیت فعلی سئو سایت‌تان اطلاعات کسب کنید.

ابزارهای سئو گوگل

ابزارهای سئو گوگل

ابزار‌های گوگل هم برای انجام کارهای سئو و هم برای مدیریت کارها و سر و سامان دادن به آن‌ها استفاده می‌شود. ابزار‌های زیر می‌تواند به شما برای مدیریت بهتر و داشتن کنترل بیشتر روی بهینه سازی سایت‌تان کمک کند:

 • Google Mobile-Friendly Test
 • Google My Business
 • Google PageSpeed Insights
 • Google Correlate
 • Google Trends
 • Google Chrome
 • Google Alerts
 • Google Voice
 • Google Sheets

برای بررسی سئو آنلاین، می‌توانید از گوگل کمک بگیرید. اکثر تست‌های استاندارد مهم را می‌توانید با ابزارهای گوگل اجرا کنید. برای پیدا کردن کلمات کلیدی و انجام کیورد ریسرچ، تست موبایل فرندلی، ثبت اطلاعات در مورد کسب‌و‌کار (شماره تماس، آدرس، محل قرارگیری روی نقشه، اضافه کردن عکس و...) و مستند سازی از کارهای انجام شده، در حال انجام و برنامه ریزی شده، گوگل بهترین امکانات را به شکل رایگان در اختیار شما می‌گذارد.

ابزار تست سرعت سایت

سرعت سایت هم برای موتور جستجو و هم برای کاربران اینترنتی اهمیت زیادی دارد. فارغ از آن‌که سرعت اینترنت رشد زیادی داشته است و دیگر عمده کاربران مجازی می‌توانند از اینترنت پُرسرعت استفاده کنند، شما باید تا حد امکان لود شدن صفحه و دیدن محتوا‌ها را برای انواع سرعت‌های اینترنت بهینه کنید. گوگل به داشتن محتواهای گرافیکی، نمودارها، عکس و جداول مختلف اهمیت زیادی می‌دهد. اما با وجود این المان‌ها، احتمال بالا رفتن حجم صفحه وجود دارد.

شما می‌توانید با ابزارهای تست سرعت سایت، میزان بهینه بودن صفحات مهم خود را مشخص کنید. کاهش حجم صفحه و استفاده از عکس‌های webp همیشه می‌توانند موثر باشد. اما اینکه اولویت کارهای شما برای کم کردن حجم صفحه چیست، با به کار بردن ابزارهای تست سرعت مشخص می‌شود. شما باید تمامی مشکلات داخلی و خارجی سایت را برای افزایش سرعت حل کنید. مشکلات سرور و هاست هم می‌تواند به اندازه کم کردن حجم عکس، مهم باشد. ابزارهای زیر به شما برای تست سرعت وب سایت کمک می‌کند:

 • Google PageSpeed Insights
 • Pingdom Tools
 • GTmetrix
 • DareBoost
 • SEO Site Checkup
 • Dotcom-Tools.com

ابزارهای تحلیل سئو

حتی با وجود بهترین ابزارها هم، تا زمانی که آنالیز و تجزیه تحلیل درستی از سایت و مشکلات آن نداشته باشید، مسیر کاری شما مشخص نخواهد بود. تحلیل سئو وب سایت باید جامع و همه‌جانبه باشد. برای ارزیابی سئو سایت شما نباید تنها به یک ابزار بسنده کنید. بهتر است از ابزارهای گوناگون در کنار یکدیگر استفاده کنید. سئو سایت بررسی زیاد می‌خواهد و نمی‌توانید تنها با یک تحلیل ساده و کلی، تمامی مشکلات سایت‌تان را پیدا کنید. از طرف دیگر، ابزارهایی که در ادامه برای تجزیه تحلیل و آنالیز سایت به شما معرفی می‌کنیم، راهکار پیشنهادی برای حل مشکلات موجود را ارائه می‌دهند. با برطرف کردن مشکلات و ایرادهای اولویت‌دار، در سریع‌ترین زمان ممکن به صفحه اول گوگل خواهید آمد. برای آنالیز آنلاین سئو سایت می‌توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

 • Ahrefs
 • SEMrush
 • Google Search Console
 • Moz Pro
 • KW Finder

آنالیز سئو سایت با استفاده از سایت‌های بالا، همیشه رایگان نیست و گاهی ممکن است به پرداخت پول و خرید اکانت نیاز داشته باشید. اما می‌توانید برخی از امکانات و قابلیت‌های این سایت‌ها را به رایگان استفاده کنید. از سایت Moz می‌توانید برای تحلیل رقبا هم استفاده کنید. با این کار، می‌توان از راهکارها و الگوهای موفق و برنده ایده گرفت.

ابزار سئو وردپرس

وردپرس، پُرطرفدارترین و محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا است. بسیاری از کسب‌و‌کارها به دلیل سهولت در اجرا و هزینه پایین، سایت‌های وردپرسی را ترجیح می‌دهند. علاوه بر آن برای مدیریت و بهینه سازی سایت وردپرس، افزونه‌ها یا پلاگین‌های زیاد وجود دارد. با خرید یا دانلود رایگان افزونه وردپرس، می‌توانید سئو را سریع‌تر انجام دهید. سئو سایت وردپرس تفاوت زیادی با سایت‌های دیگر ندارد. گوگل اهمیتی به نوع سیستم مدیریت محتوای شما نمی‌دهد. برای گوگل، کیفیت محتوا و عملکرد سایت برای امتیاز دهی و رتبه بندی مهم است. سئو داخلی وردپرس مشابه سایت‌های دیگر انجام می‌شود. اما با این تفاوت که می‌توانید برای سهولت در کار، از افزونه‌ها استفاده کنید. می‌توانید بسیاری از افزونه‌های پولی را به رایگان در سایت‌های ایرانی پیدا کنید. سئو خارجی سایت وردپرس هم غیرقابل چشم پوشی است. برای دانلود ابزار سئو داخلی و خارجی سایت‌های وردپرسی، می‌توانید افزونه‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • AIOSEO
 • SEMRush
 • Google Search Console
 • Yoast SEO
 • Google Keyword Planner
 • Ahrefs
 • SEOPress
 • Rank Math
برای آشنایی با سئو وردپرس، پیشنهاد می‌کنم مطلب «راهنمای جامع سئو وردپرس {آموزش ویدئویی}» را بخوانید.

چگونه سئو کار شویم؟

برای تبدیل شدن به یک سئو کار ماهر، راه سختی در پیش دارید. با وجود منابع متنوع فارسی و انگلیسی، برای انتخاب آموزش سئو و بهینه سازی وب سایت، کار دشواری نخواهید داشت. استفاده از منابع جامع و کامل به شما کمک می‌کند تا به تمامی بخش‌ها و مباحث سئو مسلط شوید. اما قبل از این کار باید پشتکار و علاقه کافی را به کار سئو داشته باشید. با گذراندن آموزش رایگان سئو و بهینه سازی سایت، حتی نیازی به پرداخت پول برای یاد گرفتن مفاهیم سئو نخواهید داشت اما بدون علاقه و زمان کافی برای تمرین، هیچ مهارتی را کسب نخواهید کرد.

سئو یک کار فنی و تجربی است. یعنی شما علاوه بر دانش و علم، باید تسلط کافی را برای انجام کارهای سئو داشته باشید. برای تبدیل شدن به بهترین سئو کار سایت، باید تجربه به دست بیاورید و اطلاعات‌تان را همیشه به‌روز کنید. آموزش 0 تا 100 سئو را می‌توانید از سایت‌ها و منابع مختلف پیگیری کنید.

دوره سئویی مناسب شماست که مهارت‌های اینترنت مارکتینگ شما را بهبود ببخشد و شامل مثال‌ها و تمارین واقعی باشد.

آموزش اصول سئو اولین قدم برای شروع کار است. پس از آن باید آموزش ابزار‌ های سئو انجام شود. با وجود کتاب سئو خارجی و داخلی، فیلم‌های آموزشی و کورس‌های آنلاین، نیازی به شرکت در کلاس‌های حضوری نخواهید داشت. آموزش آنلاین سئو در وقت و هزینه‌های شما، صرفه جویی می‌کند. اما چیزی که بیشتر از تمامی این موارد اهمیت دارد، آموزش عملی سئو است. ماهرترین سئوکار‌ها، لزوماً با دانش‌ترین آن‌ها نیستند. تجربه و سابقه کاری، می‌تواند توانایی‌های شما تفاوت ایجاد کند. با در نظر گرفتن اینکه سئو سایت حرفه ای درآمد بالایی دارد، می‌توانید سئو را برای مسیر کاری خود انتخاب کنید. پیش نیاز یادگیری سئو، تنها علاقه و پشتکار است. شما حتی نیازی به مدرک دانشگاهی و آکادمیک رشته کامپیوتر ندارید. با هر سطح دانش و توانایی فردی، می‌توانید برای ثبت نام در دوره‌های سئو و بهینه سازی سایت اقدام کنید. موارد زیر رایج‌ترین کار‌هایی است که می‌تواند شما را به یک سئو کار تبدیل کند:

 • گذراندن دوره آنلاین سئو یا شرکت در کلاس‌های حضوری
 • انجام سئو داخلی و خارجی روی وبسایت شخصی و آموزش همزمان
 • کار در یک شرکت و آژانس مارکتینگ
 • گرفتن سفارش کار سئو و یادگیری همزمان با انجام کارها
 • شرکت در آموزش سئو آنلاین و گرفتن مدرک
 • یادگیری سئو با گذراندن دوره‌های آفلاین و آنلاین و کار در خانه

به یاد داشته باشید که بهینه سازی و سئو آموزش مستمر و مداوم نیاز دارد. شما نمی‌توانید هیچ گاه بحث آموزش سئو داخلی سایت یا سئو تکنیکال و… را تمام شده بدانید. تغییر الگوریتم‌های موتور جستجو و رفتار کاربران در دنیای مجازی، باعث به وجود آمدن مباحث جدید و تازه در سئو خواهد شد. علاوه بر آن داشتن نمونه کار سئو، به شما کمک می‌کند تا مشتریان بیشتری به دست بیاورید. با بیشتر شدن نمونه کارها و تخصصی‌تر شدن فعالیت‌ها، می‌توانید درآمد بیشتری هم داشته باشید. قیمت سئو سایت متناسب شب با حجم کار محاسبه می‌شود و نمی‌توان عدد مشخصی را از همان ابتدا برای آن بیان کرد.

دوره 0 تا 100 سئو

گذراندن بهترین دوره سئو می‌تواند مسیر کاری جدیدی پیش روی شما باز کند. همین که بدانید سئو سایت چیست، شما را به یک سئو کار ماهر تبدیل نمی‌کند. اطلاعات پیش پا افتاده و مفاهیم اولیه را می‌توانید به شکل مقاله یا ویدیوهای کوتاه آموزشی در سایت‌های فارسی و انگلیسی پیدا کنید. اما برای یاد گرفتن مباحث اصلی، باید آموزش عملی را در اولویت قرار دهید. گذراندن دوره‌های آنلاین و آفلاین عملی و پروژه محور، می‌تواند نقش مهمی در بالا بردن توانایی‌ها و مهارت‌های شما داشته باشد. سئو وردپرس آموزش متفاوتی ندارد و بسیاری از مباحث بین انواع مختلف از سایت یکسان است. تنها ممکن است معرفی افزونه‌ها وبلاگ این‌ها در سئو وردپرس مهم باشد.

دوره سئو باید شامل تمامی بخش‌های سئو تکنیکال، داخلی و خارجی باشد

دوره سئو باید شامل تمامی بخش‌های سئو تکنیکال، داخلی و خارجی باشد

منتوریکس بهترین دوره سئو را در اختیار شما می‌گذارد. آموزش تمامی موارد سئو، معرفی ابزارهای سئو، بیان نکات مهم سئو داخلی و خارجی و تدوین استراتژی سئو از مهم‌ترین بخش‌های دوره سئو منتوریکس است. به طور کلی اگر به دنبال یاد گرفتن بهترین سئو سایت هستید، باید به مباحث زیر تسلط پیدا کنید:

مزیت منتوریکس در آن است که شما زیر نظر بهترین مربیان و مدرسان حوزه سئو آموزش می‌بینید. منتوریکس یک آژانس دیجیتال مارکتینگ است که در کنار آموزش، انجام کارهای سئو حرفه‌ای را هم دنبال می‌کند. بنابراین تمامی آموزش ها، عملی، پروژه محور و با ذکر مثال واقعی انجام می‌شود. با خرید دوره سئو منتوریکس، می‌توانید از تجربیات مربیان ما در کار خود استفاده کنید.

مشاوره سئو چیست؟

حتی بهترین مجموعه‌های اینترنتی هم برای حضور در فضای وب نیاز به کمک و راهنمایی دارند. حضور مشاور سئو می‌تواند اطمینان و اعتماد شما را نسبت به گام‌های برداشته شده و مسیر پیش رو بیشتر کند. مشاوره آنلاین سئو، باعث بهتر شدن دید شما نسبت به کسب‌و‌کارتان خواهد شد.

استفاده از تجربه و دانش مشاور، کار شما را سریع‌تر و بهتر جلو می‌برد. از طرف دیگر، اگر شما دانش آکادمیک و عملی کار با ابزارهای دیجیتال را ندارید یا اصلاً اطلاعات کافی درباره فضای مجازی ندارید، گرفتن تصمیم‌های حیاتی برایتان مشکل خواهد بود. مقابله با مشکلات و موانع در دنیای دیجیتال، نیاز به گرفتن تصمیمات سریع و درست دارد. در صورتی که شما تجربه کافی را برای پیدا کردن راهکارهای مناسب رفع این این موانع نداشته باشید، باید کار را به کاردان بسپارید.

بالا بردن سئو سایت از پس یک سئوکار نیمه ماهر هم بر می‌آید اما سئو مارکتینگ و بررسی تمامی موارد سئو داخلی و خارجی، نیازمند دانشی فراتر از حالت عادی است. با مشاوره سئو آنلاین می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه، بهترین مسیر را برای کسب‌و‌کار خود انتخاب کنید. این امکان برای شما وجود دارد که خودتان دست به کار شده و سئو سایت‌تان را بر عهده بگیرید. اگر تیمی متشکل است بهترین دیجیتال مارکتر‌ها تشکیل داده‌اید، می‌توانید سریعاً خودتان را به صفحه اول گوگل برسانید. اما همیشه انجام کارها راحت و آسان نیست. به همین دلیل در بهترین شرکت‌ها هم از مشاور بهینه سازی سایت کمک گرفته می‌شود. مزایایی که مشاوره سئو برای شما و کسب‌و‌کارتان به همراه دارد، شامل موارد زیر است:

 • مشاوره می‌تواند در زمان و هزینه‌های شما صرفه جویی کند
 • می‌توانید از دیدگاه‌های مشاور به عنوان شخصی خارج از سازمان استفاده کنید
 • مشاور می‌تواند راهکارهای مناسب، موثر و مقرون به صرفه به شما پیشنهاد کند
 • مشاور سئو تخصص کار در فضای دیجیتال را دارد و مهارت‌های بیشتری به سازمان شما اضافه می‌کند
 • دوباره کاری و هدررفت زمان و هزینه با حضور مشاور، نخواهید داشت
 • می‌توانید خود را به عنوان برترین شرکت‌های حوزه‌تان معرفی کنید
 • اطمینان اعتماد شما نسبت به گام‌های بعدی‌تان بیشتر می‌شود
 • با دریافت اطلاعات و داده‌های تحلیلی مورد نظر، سرعت رشد کسب‌و‌کار شما بیشتر از قبل خواهد شد

خدمات سئو

با در نظر گرفتن انواع خدمات سئو، برای بهبود اساسی و پایه‌ای عملکرد سایت، کار زیادی در پیش دارید. سئو بخش‌های مختلفی از سایت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. غافل شدن از هر بخش، میزان اثرگذاری بهینه سازی روی موتور جستجو را کاهش می‌دهد. بنابراین شما باید از خدمات مختلف سئو سایت استفاده کنید تا رشد همه جانبه و پایدار داشته باشید.

تعرفه سئو

سئو سایت در گوگل، متناسب با حجم و نوع کار انجام می‌شود. همان‌طور که شما نمی‌توانید به هر شرکت و آژانس دیجیتال مارکتینگ برای سفارش سئو حرفه ای اعتماد کنید، منتوریکس هم دست به انتخاب مشتریان خود می‌زند. هنگامی می‌توان همکاری رو به رشد و مثبتی را داشت، که انتظارات هر دو مجموعه برآورده شود. وقتی که شما برای سفارش سئو سایت اقدام می‌کنید، باید بدانید چه می‌خواهید. نیازهای شما باید شفاف و واضح، مشخص شوند. تنها در این صورت است که می‌توان قیمت سئو برای سایت را مشخص کرد.

سئو می‌تواند شما را به صفحه اول نتایج جستجوی کاربران بیاورد، اما باید ببینید که قیمت سئو با بیزینس پلن و بودجه بندی‌های شما در یک راستا قرار می‌گیرد یا نه. ممکن است با دیدن تبلیغ افزایش سئو سایت رایگان، ترغیب شوید تا از خدمات رایگان استفاده کنید، اما نمی‌توان انتظار داشت برنامه‌ها، وب سایت‌ها و افزونه‌هایی که سئو و مدیریت سایت را به شکل اتوماتیک و رایگان برای شما انجام می‌دهند، کیفیت و کارایی مورد نظر را داشته باشند.

سئو وبلاگ یا فروشگاه بزرگ، اگرچه در حجم کار و سختی آن با یکدیگر متفاوتند اما هر دوی آن‌ها نیاز به انعطاف و هوشمندی در عملکرد دارند. برنامه‌ها و افزونه‌های خودکار، انعطاف پذیر نیستند و صرفاً بر اساس یک سری از دستورالعمل‌های از پیش تعیین شده، بهینه سازی سایت را انجام می‌دهند. قیمت سئو و بهینه سازی سایت، بر اساس حجم و درجه سختی کلمات کلیدی تعیین می‌شود. حتی میزان بهینه بودن یا نبودن عملکرد سایت شما، در قیمت گذاری موثر است، اما برای بهترین بودن، باید به اندازه بهترین‌ها توانایی داشته باشید.

خدمات سئو با منتوریکس

همان‌طور که احتمالاً تا به حال متوجه شدید، سئو را می‌توان از مسیرهای متفاوتی دنبال کرد. شما می‌توانید خودتان آستین‌ها را بالا بزنید و دست به کار شوید. می‌توانید از مشاور بهینه سازی سایت، برای دریافت راهکارها و تدوین استراتژی بهینه سازی سایت کمک بگیرید. در آسان‌ترین راه هم، امکان سفارش سئو سایت به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ وجود دارد.

خدمات سئو با منتوریکس

ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ منتوریکس، خدمات سئو سایت ارائه می‌دهیم. برای آشنایی بیشتر با این خدمات به صفحه سئو سایت ما سر بزنید.

سوالات متداول

در ادامه به تعدادی از سوالات متداول سئو پاسخ می‌دهیم:

1. سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization است و به معنای بهینه سازی سایت برای افزایش بازدید سایت و در نتیجه فروش بیشتر است.

2. سئو سایت چقدر زمان می‌برد؟

بستگی به سایت دارد، اما معمولا بین 6 تا 9 ماه طول می‌کشد تا اولین نتایج پدیدار شوند.

 

مقالات آموزشی اصول سئو را به ترتیب زیر بخوانید:

 1. سئو چیست
 2. تاریخچه سئو
 3. الگوریتم رنک بِرِین
 4. الگوریتم برت BERT
 5. الگوریتم های گوگل
 6. سئو کلاه سفید
 7. سئو کلاه سیاه
 8. سئو کلاه خاکستری
 9. سئو داخلی
 10. سئو خارجی
 11. سئو تکنیکال
 12. چگونه سئو کار شویم

ترتیب مقالات بالا برای تمرکز بیشتر بر روی آموزش و یادگیری مسائل مربوط به سئو است و با دنبال کردن مرتب آن می توانید به یک کارشناس ماهر تبدیل شوید.

 

سینا یوسفی
سینا یوسفی

سینا یه فیلم‌بین و کتاب‌خون حرفه‌ایه. اون دوست داره خودشو جای شخصیت‌های فیلم و کتاب بذاره و زندگی اون‌ها رو هم تجربه کنه. هدف اصلی سینا کمک به همه‌ست. توی هر کاری که بتونه کمکی کنه، سریعاً حاضر می‌شه. عاشق دسته‌بندی کردنه و می‌تونه یه اتاقی که شتر با بارش توش گم میشه رو، در عرض چند ساعت مرتب کنه. نوشتن رو خیلی دوست داره و از وقتی که یادش میاد دست به قلمه. آشپزیش به گفته خودش خوبه اما هنوز کسی از غذاهاش امتحان نکرده.

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
رها
1401/04/01
میخام سئو یاد بگیرم فریلنسر سئو شم ولی نمیدونم چیا باید بلد باشم
پاسخ...
سینا یوسفی
1401/04/04
رهای عزیز؛
استخدام فریلنسر سئو رایج و مرسومه. اتفاقاً درآمد و مزایای خوبی هم داره. اما برای شروع، باید هم اصول فریلنسری رو یاد بگیری و هم اصول سئو.
در دوره آموزش فریلنسری منتوریکس که با عنوان «چطور فریلنسر موفقی شویم؟» در دسترس توئه، می‌تونی یکی از اعضای جامعه 75 میلیونی فریلنسرها در سراسر جهان باشی. شرکت در این دوره رایگانه و لینکش رو برات در ادامه کامنت می‌ذارم.
https://digitalmentorx.com/course.cfm?id=15
در دوره جامع سئو منتوریکس هم که توسط ساسان سلوتی آموزش داده می‌شه، می‌تونی آموزش سئو پروژه محور و با مثال واقعی داشته باشی. با شرکت در این دوره، هم می‌تونی از منتورینگ و پشتیبانی منتوریکس استفاده کنی و هم گواهینامه رسمی و معتبر با امکان استعلام دریافت کنی. لینک این دوره رو هم در کامنت برات می‌ذارم.
https://digitalmentorx.com/course.cfm?id=3
12345asdf
1401/03/09
شرکت توی دوره سئو بهتره یا اینکه خودمون یاد بگیریم؟
پاسخ...
سینا یوسفی
1401/03/09
یاد گرفتن خودآموز سئو ممکنه و اتفاقا روش رایجی هم هست. شما می‌تونید از ویدئوهای انگلیسی و فارسی زیادی که روی سایت‌هایی مثل یوتیوب و آپارات قرار داره یا دنبال کردن متخصصان سئو در شبکه‌هایی مثل لینکدین و توئیتر کارتون رو شروع کنید.
اما باید در نظر بگیرید که شرکت در دوره های حضوری سئو و حتی دوره آنلاین مجازی سئو می‌تونه دانش تجربی و فرصت انتقال و اشتراک دانسته‌ها با دیگر افراد (مربی دوره، منتور دوره و هنرجویان) رو برای شما فراهم کنه. آموزش سئو باید مستمر و به روز باشه. بنابراین بهتره که هیچ فرصتی رو برای آموزش خوب و تمرین زیاد از دست ندید.
بد نبود
1401/03/02
مطلب بدی نبود میتونس بهترم باشه
پاسخ...
سینا یوسفی
1401/03/02
سلام دوست عزیز؛
ممنونم از اینکه نظرت رو بی‌پرده و رک با ما به اشتراک گذاشتی. اما کاش اشاره بیشتری می‌کردی که کجای متن نیاز به تقویت داشت یا اینکه به دنبال چه چیزی بودی و پیداش نکردی.
در نهایت، حتما از نظرت سازنده‌ت برای بهبود متن استفاده می‌کنیم.
بببب
1401/03/02
میخام سئو یاد بگیرم فریلنسر سئو شم ولی نمیدونم چیا باید بلد باشم
پاسخ...
سینا یوسفی
1401/03/02
اگر به صفحه اینستاگرام منتوریکس سر بزنی، همیشه پست‌های آموزشی سئو رو می‌بینی. اتفاقا در پست آخر پیج هم، جدیدترین چک لیست سئو تکنیکال رو قرار دادیم. در کنار این چک لیست، باید برای سئو داخلی و سئو خارجی هم چک لیست داشته باشی. (https://www.instagram.com/p/CdiJ0XJNe1i/)
علاوه بر اون، منتوریکس انواع خدمات سئو و دیجیتال مارکتینگ رو انجام می‌ده و در کنارش، آموزش‌هایی رو هم برای علاقه‌مندان به این حوزه داره.
دوره آموزش سئو آنلاین برای همین کاره. در این دوره، 0 تا 100 SEO به شکل کاملا ویدئویی و مجازی آموزش داده می‌شه و حتی پشتیبانی رایگان هم داره. لینکش رو در انتهای متن می‌ذارم؛ حتما بهش سر بزن.
https://digitalmentorx.com/course.cfm?id=3
سحر والایی
1400/09/22
چقدر طول میکشه یه سایت سئو بشه؟
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/09/22
زمانی که برای اثرگذاری سئو نیازه، کاملا به روش سئو وابسته‌ست. سئو کلاه سفید، بیشترین زمان رو نیاز داره اما تاثیر و ماندگاری بهتری هم داره. روش سئو کلاه سیاه، زود بازده و سریع‌ـه اما به همون سرعت هم رتبه سایت از دست می‌ره. روش کلاه خاکستری، هم زمان بازدهی متعادلی داره و هم از استانداردها و الگوریتم‌های مورد تایید استفاده می‌کنه. برای یک بلاگ ساده و کلمه کلیدی کم رقابت، در عرض چند ساعت نتیجه می‌گیرید. سئو صفحات لندینگ هم در صورتی که درست باشه، در عرض 2 هفته جواب می‌ده. اما برای رنک گرفتن سایت در کلمات کلیدی اصلی پُررقابت به حدود 6 ماه زمان نیازه. بهینه سازی سایت هم باید مستمر باشه و نتایج هر بررسی، تحلیل بشه.
علی محمد نورایی
1400/09/20
مدت زمان یادگیری سئو چقدره؟
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/09/22
یادگیری سئو، انتها نداره. به قولی می‌شه گفت "ز گهواره تا گور، سئو بجوی". هر روز تغییرات جدید و استانداردهای تازه معرفی می‌شه. اما یادگیری از پایه سئو با یک دوره 20 ساعته هم ممکنه. چیزی که مهمه داشتن تمرینات منظم و کسب تجربه برای سئو است. برای آموزش صفر تا 100 سئو و ابزارهای سئویی دوره‌های منتوریکس رو ببینید.
https://digitalmentorx.com/courselist.cfm?id=3
TAKI TAKI
1400/09/13
من شنیدم بعضیا از سئوی سیاه استفاده میکنن و نتیجه هم میگیرن گوگلم بهشون گیر نمیده بعد شما میگین استفاده نشه. موندم!
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/09/13
سئو کلاه سیاه، بی هیچ تردیدی مشمول جریمه و پنالتی برای سایت و دامنه می‌شه. نتیجه گیری از اون ممکن و سریعه اما قابل اعتماد و اتکا نیست. این یعنی چی؟ یعنی فقط مناسب کسب‌وکارهاییه که در زمان معین می‌خوان کار کنن؛ فصلی هستن و باقی ماه‌های سال براشون تفاوت نداره رتبه 1 گوگل باشن یا نه.
گوگل برای بررسی و ایندکس سایت‌ها به زمان نیاز داره. سئو کلاه سیاه از همین تاخیر استفاده می‌کنه و اجرا می‌شه اما بعد از بررسی‌های گوگل قطعا رتبه‌ش رو از دست میده. توصیه می‌کنم مطلب سئو کلاه سیاه منتوریکس رو بخونی تا کاملا با اثرات اون آشنا بشی.
https://digitalmentorx.com/news.cfm?id=222
کیهان
1400/09/06
کاش یه توضیحی درباره یاد گرفتن سئو میدادید من به این کار علاقمندم نمیدونم از کجا شروع کنم هرکی یه چی میگ
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/09/08
کیهان عزیز؛ یاد گرفتن سئو بدون دیدن فیلم‌های آموزشی، خواندن کتاب های سئو، شرکت در کلاس های سئو و آموزش دیدن زیر نظر مربیان باتجربه ممکن نیست. حداقل باید یک منبع آموزشی سئو رو برای شروع در نظر داشته باشی. مهم‌ترین مباحثی که باید به عنوان سئوکار بلد باشی رو توی تیتر "دوره 0 تا 100 سئو" توضیح دادم. میتونی از آشنایی با پایه های سئو شروع کنی. دوره جامع سئو (شروع تا دست به آچار) منتوریکس هم مرحله به مرحله بهت آموزش میده. سرفصل‌های این دوره رو ببین تا متوجه بشی چه چیزی در انتظارته.
https://digitalmentorx.com/course.cfm?id=3
ندا کرمانجی
1400/08/29
حقوق سئو کار توی ایران چقدره؟
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/08/29
ندا خانم عزیز؛ حقوق سئو کار در ایران، وابسته به میزان توانایی های سئو کار، وظایف سئوکار، سابقه کاری، اندازه شرکت و خیلی چیزهای دیگه داره. در دوره های کارآموزی سئو، مبلغی کمتر از حقوق مصوب یا نهایتاً حداقل حقوق وزارت کار داده میشه. اما در صورت استخدام قراردادی، پروژه‌ای و رسمی، این مبلغ با بیشتر شدن سابقه رشد میکنه و بیشتر میشه. یه سئوکار ماهر میتونه انتظار درآمد 5 تا 8 میلیونی رو به عنوان حداقل داشته باشه. اما باز هم همه چیز بستگی به شرکت و نوع قرارداد داره.
پویا
1400/08/26
هزینه سئو سایت چقدره؟
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/08/29
پویا جان، هزینه سئو سایت کاملا وابسته به حجم کار و میزان انحراف سایت از استانداردهای سئو است. اگر سایت شخصی یا بیزینسی داری و میخوای تعرفه سئو رو برای اون به طور دقیق متوجه بشی میتونی از گفتگوی آنلاین منتوریکس استفاده کنی تا کارشناس پشتیبانی بهت کمک کنه.
محمدرضا
1400/08/26
رای شروع سئو از کجا شروع کنم بهتره؟
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/08/29
محمدرضای عزیز؛ 2 مسیر متفاوت پیش روت قرار داره.
اول میتونی خودت دست به کار بشی و با خوندن مطالب مختلف فارسی و انگلیسی، دیدن ویدئوهای آموزشی سئو و دنبال کردن کار سئوکارهای خبره، آشنایی اولیه رو با سئو و بهینه سازی سایت پیدا کنی.
راه دومت هم اینه که مربی سئو داشته باشی و گام به گام با آموزش های بهینه سازی سایت ایشون بری جلو.
صفحه https://digitalmentorx.com/courselist.cfm?id=3 رو که ببینی با دو تا از بهترین مربی های سئو ایران آشنا میشی.
ناصر
1400/08/23
با سلام خدمت شما سینای عزیز، از مطلبی که نوشتین ممنونم
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/08/24
خیلی خوشحالم که مطلب «سئو چیست؟» برات مفید بوده ناصر جان. چیزی بوده که نیاز داشته باشی بدونی و توی این مطلب نبوده باشه؟
حنا
1400/08/22
درامد سئوکار الان توی ایران چقدره؟ من شنیدم یکی میگفت که از فروردین شروع کرده و الان فریلنسره و ماهی 10 تومن درامدشه راسه؟
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/08/24
حنای عزیز؛ درآمد سئوکار وابسته به مهارت و توانایی های اونه. سئو یک مبحث فنیه. توی 7-8 ماه میشه پایه های سئو رو با یک آموزش صفر تا 100 سئو یاد گرفت. اگر در کنار یادگیری، کارآموزی سئو هم توی یک شرکت معتبر و خوب دنبال بشه، سطح توانایی ها رشد قابل توجهی میکنه. شرکت های زیادی هم بخاطر وجود رقبای قوی و از دست ندادن بازار، حاضر به پرداخت این حقوق هستند. بنابراین اصلا دور از ذهن نیست که بشه با آموزش سئو و کار مداوم، این سطح درآمد رو به شکل فریلنسری داشت.
فارغ از اینا هم به قول سعدی «دروغی که حالی دلت خوش کند / به از راستی کت مشوش کند». اگر این حقوق 10 میلیونی میتونه مشوق تو برای شروع کار و یادگیری بهینه سازی سایت باشه، حتی دروغش هم خوبه.
اگر مشتاق هستی پیشنهاد میکنم دوره جامع آموزش سئو منتوریکس رو از دست ندی.
https://digitalmentorx.com/courselist.cfm?id=3
سهیلا بخشی
1400/08/16
ممنون از مطلبی که نوشتید، فقط چندتا ایراد املایی داره که باید اصلاح شود
پاسخ...
سینا یوسفی
1400/08/18
سلام سهیلای عزیز
ممنون از اینکه مطالب ما رو دنبال می‌کنی و به دقت اونها رو می‌خونی. نظر شما باعث شد که ویرایش بهتری در اختیار خوانندگان قرار بگیره. ممنونیم ازت.
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف