سئو کلاه سیاه؛ نابخشوده در صحرای محشر

امیرحسین سربیشه
امیرحسین سربیشه
19:22، 1399/08/05
سئو کلاه سیاه؛ نابخشوده در صحرای محشر
1 رای    میانگین 5/5
لطفا شما هم امتیاز بدهید!

سئو کلاه سیاه؛ نابخشوده در صحرای محشر


در فیلم‌های قدیمی همیشه دنیا سیاه و سفید بود. همیشه شخصیت خوب در مقابل شخصیت بد قرار می‌گرفت. تهیه‌کنندگان و کارگردانان گاهی نشانه‌هایی برای بینندگان می‌گذاشتند که آن‌ها قبل از شروع فیلم بدانند کدام شخصیت بد است و کدام خوب! در فیلم‌های وسترن قدیمی کسانی که کلاه سیاه بر سر می‌گذاشتند کاراکتر منفی و کسانی که کلاه سفید داشتند، کاراکتر خوب و دوست داشتنی بودند. همین سیستم بعدها در سئو سایت رواج یافت و پدیده‌ای به نام سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید به وجود آمد. سئو کلاه سیاه چیست یا چگونه دشمن گوگل شویم؟ این دقیقا موضوعی است که می‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم، پس با منتوریکس همراه باشید.

سئو کلاه سیاه چیست؟

برای جا انداختن مفهوم کامل سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید مثالی خواهیم زد که شاید خنده‌دار به نظر برسد اما کاملا می‌تواند حق مطلب را ادا کند. لرد ولدمورت و هری پاتر را در نظر بگیرید. هر دو در هاگوارتز آموزش دیدند و جادو را یاد گرفتند، اما ولدمورت جادو سیاه را انتخاب کرد و شرور قصه و محکوم به نابودی شد، در طرف دیگر هری پاتر جادو معمولی و دوستانه را انتخاب کرد و شد شخص برگزیده! گوگل نیز جادوی سیاه را دوست ندارد، برای همین اعضای محفل ققنوس را انتخاب می‌کند، نه مرگ‌خواران لرد سیاه را!

سئوی کلاه سیاه و سئو کلاه سفیدهر دو جادوگرند، اما...

حضور در صفحه اول نتایج جست‌وجو گوگل برای رشد کسب ‎و‌کار امری حیاتی است، اما روش درست و غلط برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) وجود دارد. هنر تاریک سئو کلاه سیاه روش اشتباه است، چون به جای حل مشکلات کاربران گوگل، به دنبال دور زدن الگوریتم‌های گوگل است.

انجام تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه مغایر با دستورالعمل‌های تنظیم شده توسط موتورهای جست‌وجو است که می‌تواند باعث پاک شدن کامل سایت از صفحه نتایج جست‌وجو یا به دست آوردن رتبه‌های پایین‌تر شود، پس الان می‌دانید که با انجام این کارهای مشکوک در مقابل الگوریتم‌های گوگل، نه تنها سایت را بهبود نمی‌دهید بلکه باعث ویرانی آن می‌شوید.

بیشتر بخوانید: سئو چیست؟

تکنیک‌ها و استراتژی‌های سئو کلاه سیاه چیست؟

شخصیت لیتل فینگر در بازی تاج‌وتخت، شاید یک کاراکتر خاکستری به نظر آید، اما برخی کارهایش آن‌قدر سیاه بودند که نمی‌توانیم فراموش کنیم. اگر در بازی تاج و تخت طرفدار پیتر بیلیش بودید، حتما جمله‌ی معروف او را می‌دانید: هرج‌ومرج یک چاله نیست، هرج‌ومرج یک نردبان است. او با کارهای مشکوک و ناجوانمردانه توانست برای خودش نردبان بسازد و به رتبه‌های بالایی برسد، ولی می‌دانیم در آخر چگونه طرد شد و چه بلایی سرش آمد. اگر دوست دارید سرنوشت سایت شما مانند لرد پیتر بیلیش شود، لیست تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه که در زیر آمده است را انجام دهید، البته ما توصیه نمی‌کنیم:

 • اتوماسیون محتوا
 • متن یا لینک‌های پنهان در صفحه
 • استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی (Keyword Stuffing)
 • زیرآب‌زنی دیگر سایت‌ها
 • ریدایرکت‌های مشکوک
 • استفاده از مزارع لینک
 • ایجاد کامنت‌های اسپم
 • خرید بک‌لینک‌های نامعتبر و غیر مرتبط
 • ایجاد صفحات، زیر دامنه یا دامنه‌هایی با محتوای تکراری
 • صفحاتی با رفتارهای مخرب مانند فیشینگ، ویروس‌ها، تروجان و سایر بدافزارها

در لیست کارهای بالا نیمه تاریک تولید محتوا و بازاریابی آن را دیدید. نیمه تاریکی که در سئو سایت‌ها وجود دارد، اما کمتر کسی به آن می‌پردازد، چون کسانی که تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه را دوست دارند باید در سایه‌ها بمانند تا روزی الگوریتم‌های گوگل مانند پاندا و پنگوئن و... آن‌ها را پیدا کنند و به سزای اعمالشان برسانند.

سئو کلاه سیاه

چرا باید از سئو کلاه سیاه دوری کنیم؟

به زبان ساده، این گونه تاکتیک‌ها می‌‎تواند باعث بن شدن و کنار گذاشته شدن سایت شما توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو شود. اگرچه ممکن است سئو سیاه از طریق افزایش و سرازیر کردن ترافیک به سایت درکوتاه مدت کمک کند، اما مجازات‌های گوگل پیچیده و طولانی هستند و تأثیرات مخربی بر رتبه و بازدید شما خواهند گذاشت. با صدها میلیون کاربری که هر روز از گوگل بازدید می‌کنند، آیا واقعا می‌خواهید بیخیال گوگل شوید و از ایندکس شدن دست بکشید؟

سئو کلاه سیاهخیلی سریع با سئو کلاه سیاه رتبه می‌گیرید اما...

چگونه باید از سئو کلاه سیاه دوری کنیم؟

کافی‌ست مراحل زیر را انجام دهید تا از جادو سیاه دوری کنید:

 1. با کاربران گوگل و شرکت گوگل یکسان رفتار کنید. از هدایت مجدد آن‌ها به صفحه دیگر یا فریب خزنده‌های موتور جستجو خودداری کنید. شما باید تلاش خود را برای حل مشکل کاربران متمرکز کنید و یک تجربه کاربری عالی ایجاد کنید.
 2. محتوای اصیل و با کیفیت خوب بنویسید و از به کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی خودداری کنید. هرگز از سایت‌های دیگر کپی نکنید، چون جریمه خواهید شد.
 3. هنگام افزودن داده‌های ساختاری، از قوانین پیروی کنید. مطمئن شوید که نشانه‌گذاری اضافه شده (اسکیما) برای کاربران و ربات‌های خزنده موتورهای جست‌وجو گمراه‌کننده نیست.
 4. هرگز بک‌لینک‌ها را خرید و فروش نکنید و از بک‌لینک‌های نامعتبر و غیر مرتبط دوری کنید.
 5. از آخرین دستورالعمل‌های گوگل برای سئو اطلاع داشته باشید تا بتوانید از روش‌های کلاه سیاه که توسط گوگل ممنوع شده است، دوری کنید.

بیشتر بخوانید: چک لیست فاکتورهای رتبه بندی سایت‌ها در گوگل در سال 2021

چطور سایت‌هایی که از کلاه سیاه استفاده می‌کنند را گزارش دهیم؟

دو دلیل وجود دارد که شما به گزارش دادن سئو کلاه سیاه نیاز پیدا می‌کنید. دلیل اول، سایت شما از طریق هک مخرب، ویروس یا کمپین سئو منفی و پیوندهای اسپم مورد حمله قرار گرفته است. دلیل دوم در نتایج صفحه جست‌وجو یک کلمه کلیدی که شما در آن رتبه‌بندی شدید، نتایج مشکوک به اسپم پیدا می‌کنید. برای حل مورد اول درخواست بررسی بدافزار دهید، در صورت شناسایی بدافزارها، کدهای مخرب را پاک کنید. در صورتی که سایت‌تان هدف یک کمپین منفی سئو برای لینک‌‎های ناخواسته باشد، پس از صحبت با گردانندگان این هدف برای از بین بردن لینک‌های ناخواسته، می‌توانید از گزینه‌ی Disavow Links در Google Webmaster Tools استفاده کنید.

تفاوت سئو کلاه سیاد و سفیدتفاوت سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید در یک تصویر

برای مورد دوم، شما می‌توانید گزارش اسپم را از طریق Google Webmaster Tools ثبت کنید. با دقت گزارش خود را ثبت کنید، چون اگر به اشتباه رقیبان خود را گزارش دهید، از روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده کردید و به نوعی خواستید زیرآب رقیب را بزنید.

آیا از تکنیک‌های کلاه سیاه استفاده کنیم؟

این کاملا بستگی به خودتان دارد. اگر به فکر راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق و پایدار هستید و می‌خواهید در بلند مدت فعالیت کنید، به هیچ وجه سمت سئو کلاه سیاه نروید، چون ضرری که در بلندمدت از این روش‌ها می‎‌بینید، بیشتر از سودی است که به دست می‌آورید. اما اگر می‌خواهید در طول مدت کوتاهی خود را به رتبه‌های بالا صفحه نتایج جست‌وجو گوگل برسانید و پس از مدتی بیخیال فعالیت در بازاریابی دیجیتال شوید، شاید استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه برایتان مفید واقع شود.

نتیجه‌گیری

در نهایت تاکتیک‌های بهینه‌سازی برای بهبود سایت شما در موتورهای جست‌وجو هستند، پس از روش‌های سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید به صورتی استفاده کنید که به سایت و کسب‌وکارتان ضرری نرسد.  تصمیم‌گیری با شماست، ولی استفاده از استراتژی کلاه سیاه مانند این جمله می‌ماند: باید دل به دریا زد، اما خیس نشد!

اگر این مطلب را دوست داشتید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب «سئو کلاه خاکستری چیست؟» و «استراتژی سئو» را هم مطالعه کنید. همچنین شما می‌توانید برای گرفتن مشاوره دیجیتال مارکتینگ با ما تماس بگیرید.

امیرحسین سربیشه
امیرحسین سربیشه

امیرحسین یه عشقِ فیلمِ تمام عیاره؛ از اون‌ها که تا صبح بیدار می‌مونه تا سریال‌ها رو به عنوان نفر اول زیرنویس کنه. (این نکته خیلی خوبه چون مرتب می‌تونی ازش برای فیلم و سریال مشورت بگیری.)
یکی دیگه از تخصص‌های امیرحسین نوشتن مقدمه‌ها و متن‌های عجیب و جذابه. یعنی می‌تونه از ترکیب خاویر زانتی، رستوران و طوفان کاترینا یه مقدمه بسازه که همه رو به خودش جذب کنه...

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت منتوریکس مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

ما نظرات و سوالات شما را با دقت می‌خوانیم و پاسخ می‌دهیم
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
انصراف